Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Szajka internetowych oszustów zatrzymana. Oszukali ponad 800 osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.01.2024 09:21

Szajka internetowych oszustów zatrzymana. Oszukali ponad 800 osób

zatrzymanie
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonujących oszustw za pośrednictwem SMS-ów i stron internetowych. Łącznie wiadomo o ponad 800 ofiarach, które oszukano na ponad 2,5 mln złotych.

Szajka oszustów rozbita

Od 8 do 10 stycznia trwała akcja CBZC, dzięki której udało się rozbić międzynarodową grupę składającą się z 21 członków. Dokonywali oni oszustw internetowych z użyciem phishingu. Najpierw rozsyłali SMS-y, podszywając się pod firmy kurierskie. Realizowany był jeden z najpopularniejszych scenariuszy, w którym ofiary były przekonywane o konieczności dopłacenia do paczki.

Innym wariantem działalności szajki był mniej popularny atak, w którym nakłaniano do dokonania opłat za fałszywe rachunki za prąd. W obu przypadkach wiadomości zawierały linki kierujące pod strony imitujące panele logowania do bankowości elektronicznej. Po przechwyceniu danych logowania napastnicy przejmowali kontrolę nad zgromadzonymi na rachunkach ofiar pieniędzy.

Ransomware Akira atakuje Europę. Pierwsze ofiary odnotowano już w Polsce

Prokuratura postawiła ponad 161 zarzutów

Akcja realizowana na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi i była rezultatem skoordynowanego działania służb na terenie całego kraju. Aż 90 funkcjonariuszy zatrzymało 21 członków podejrzanych o przynależność do grupy na terenie 10 województw. Zatrzymane osoby były narodowości polskiej, białoruskiej i ukraińskiej.

Prokuratura w Łodzi przestawiła podejrzanym 161 zarzutów dotyczących m.in. działania w organizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerów oraz prania brudnych pieniędzy. W przypadku pięciu zatrzymanych sąd podjął decyzję o umieszczeniu podejrzanych w areszcie tymczasowym.

Zabezpieczono znaczne ilości sprzętu i gotówki

Po wkroczeniu do 23 lokali funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 300 dowodów rzeczowych. Poza znacznymi ilościami sprzętu, kartami bankowymi w mieszkaniach znajdowała się także znaczna ilość gotówki w różnych walutach oraz kosztowna biżuteria.

Sukces CBZC nie oznacza, że liczba oszustw dokonywanych przez internet odczuwalnie zmaleje, dlatego służba zwraca uwagę, by każdorazowo weryfikować adresy stron przekazywane w wiadomościach tekstowych. Zwłaszcza tych, których nadawcy podają się pod firmy kurierskie, banki lub namawiają do inwestycji.