Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Sztuczna inteligencja już zastępuje pracowników w Polsce. Jest się czego bać?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.03.2024 15:50

Sztuczna inteligencja już zastępuje pracowników w Polsce. Jest się czego bać?

pracowniczka
Fot. Pexels/energepic.com

Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.

SI zamiast pracownika w 37 proc. przedsiębiorstw

Jak informuje Business Insider, zwolnienia spowodowane zastępowaniem ludzi przez sztuczną inteligencją nie są już pieśnią przyszłości. Dochodzi do nich tu i teraz, także w Polsce. Badanie przeprowadzone przez Personnel Service jest jak zimny prysznic – sztuczna inteligencja zastąpiła ludzkich pracowników w 37 proc. przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu.

Mowa o okresie zaledwie jednego roku i nic nie wskazuje, aby były to ostateczne rachunki. Wręcz przeciwnie, już w trakcie wdrażania ma być 24 proc. firm, a kolejne 27 proc. rozważa podjęcie kroków  w tym kierunku w przyszłości. Największe zainteresowaniem SI cieszy się w największych firmach.

Microsoft inwestuje w europejskie SI Mistral. Dlaczego to zła wiadomość?

Więcej wdrożeń, mniej nadziei na rewolucję

Nie mniej ważne są opinie i nastroje w zarządach przedsiębiorstw związane z przyszłości automatyzacji. Niemal połowa, bo 48 proc. z nich uważa, ze implementacja AI w procesach przedsiębiorstw ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie poziomu zatrudnienia.

Co ciekawe, jest o 8 pkt proc. mniej niż przed rokiem – można więc wyciągnąć, że „rewolucja SI” zapoczątkowana przez udostępnienie ChatGPT nie tylko miała mniejszy wpływ na rynek pracy, niż zakładano, ale także poznanie możliwości narzędzia skłoniło część przedsiębiorstw do rewizji poglądów. Przynajmniej na razie.

Potrzebne przekwalifikowania

Osobną kwestię stanowi automatyzacja pracy ze względu na postępy robotyzacji pracy. Aż 31 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych już teraz zapewnia szkolenia i przekwalifikuje pracowników, których w przyszłości zastąpią roboty. Tylko 3 proc. przedsiębiorstw nie robi nic, aby sprostać nowy realiom – nie podejmują one działań ani w obszarze automatyzacji z użyciem sztucznej inteligencji, ani robotyzacji.

Źródło: businessinsider.com