Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Dzięki niemu sporo zyskasz
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.07.2024 16:13

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Dzięki niemu sporo zyskasz

dowód osobisty
fot. materiały własne/gov.pl

Dowody osobiste podlegają co jakiś czas wymianie, a kolejne ich wersje za sprawą wprowadzania nowej funkcjonalności lub wzornictwa, zazwyczaj różnią się od swoich poprzedników. Nowe wersje bywają wyposażone w specjalne funkcje, których dokumenty wyrabiane dawniej nie posiadają. Jednym z takich dodatków jest dodana w 2019 roku warstwa elektroniczna. Dowód osobisty, który ją zawiera łatwo rozpoznać. To tak zwany e-dowód. Swoim właścicielom taki elektroniczny dokument otwiera niejedne drzwi.

E-dowód osobisty

E-dowody wydawane są w Polsce od 2019 roku. Łatwo je rozpoznać – w prawym górnym rogu, na lewo od flagi Unii Europejskiej znajduje się bowiem charakterystyczny symbol - dwa ciemne prostokąty oddzielone kołem. 
To właśnie ten symbol informuje właściciela, że jest posiadaczem nie tylko dowodu osobistego, ale i dokumentu wyposażonego w specjalną warstwę elektroniczną z zatopionym w plastiku chipem. To niewielki układ scalony, który pozwala zapisywać dodatkowe informacje. 
E-dowód zapewnia jego posiadaczowi rozmaite wygody, z których może korzystać zarówno w domu, w trakcie zajmowania się sprawami urzędowymi oraz w trakcie podróży. 
 

Meta łamie prawo. Facebook i Instagram na celowniku

Korzyści dla posiadacza

E-dowód potrafi ułatwić swojemu posiadaczowi życie, oszczędzając zarówno jego czas, jak i wysiłek. Przy jego pomocy można się na przykład bardzo szybko zalogować do portali administracji publicznej. Kiedy posiadamy odpowiedni czytnik, można to robić zbliżeniowo. E-dowód pozwala też na składanie elektronicznych podpisów. W chipie dokumentu zapisane są również dane biometryczne jego posiadacza, co może się przydawać podczas podróży. Polski dowód tożsamości za sprawą zbliżeniowej identyfikacji, pozwala na korzystanie z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej na lotnisku, co pozwala zaoszczędzić zarówno na czasie, jak i na nerwach.

● bezpiecznie logowanie się do portali administracji publicznej (np. e-Urzędu Skarbowego);
● korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach;
● potwierdzenie Profilu Zaufanego;
● komunikowanie się z administracją publiczną oraz innymi podmiotami;
● sygnowanie dokumentów oraz wniosków za pomocą podpisu elektronicznego.

Z e-dowodem współpracuje również aplikacja mObywatel. Umożliwia ona aktywowanie mDowodu, co pozwoli nam tradycyjny dokument zostawić w domu, a swoją tożsamość móc potwierdzić wyłącznie przy pomocy telefonu. Co istotne, można to robić również w instytucjach, takich jak banki, czy podczas kontroli policji. 

Certyfikat podpisu osobistego

Jeśli osoba składająca wniosek o przyznanie nowego dowodu osobistego chce, żeby dokument pozwalał jej na składanie podpisu elektronicznego, musi zaznaczyć odpowiednie pole w trakcie wypełniania wniosku o przyznanie nowego dokumentu. Certyfikat podpisu osobistego jest zapisywany w dowodzie podczas jego produkcji. Przy odbiorze dokumentu należy go jeszcze aktywować i wybrać sobie kod PIN. Pomoże przy tym urzędnik wydający dowód.