Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tak lodówka zaoszczędzi prąd. Proste triki
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.04.2024 22:48

Tak lodówka zaoszczędzi prąd. Proste triki

lodówka
Fot. Flickr/Richard Kelland (CC BY-SA 2.0 DEED)

Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.

Lodówka a zużycie prądu. Tak można zaoszczędzić

Wymogi stawiane przed producentami oraz rozwój techniki doprowadzają dziś do tego, że nowe lodówki mogą zużywać nawet o połowę mniej energii niż modele sprzed kilku lat. Można jednak wprowadzić praktyki, które poskutkują jeszcze większymi oszczędnościami prądu, co przekłada się na niższe rachunki, ale też jest bardziej ekologiczne.

Producent lodówek Beko opublikował zestaw zasad mających zastosowanie wobec wszystkich lodówek. Jedna z najważniejszych dotyczy umiejscowienia urządzenia. Przede wszystkim należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość zabudowy kuchennej od lodówki - ta powinna wynosić z każdej strony przynajmniej 5 cm. Ponadto w żadnym wypadku nie należy stawiać lodówek blisko źródeł ciepła - kuchenek gazowych czy płyt indukcyjnych.

Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

Ważny jest poziom załadowania

Wpływ na zmniejszony pobór energii ma także zawartość lodówek. Beko zaleca, by były one możliwie jak najbardziej zapełnione. Gdy produktów jest więcej, zachodzi potrzeba ochłodzenia mniejszej ilości powietrza, a to zmniejsza zużycie prądu. Lodówki powinny być załadowane przynajmniej w 2/3. Gdy nie mamy wystarczającej liczby produktów, puste miejsce można zapełnić np. butelkami z wodą.

Nie mniej ważna jest odpowiednia organizacja produktów. Lodówka zużyje mniej prądu, jeśli będą one odpowiednio uporządkowane choćby przez to, że mniej czasu będziemy potrzebowali na ich odnalezienie. To sprawi, że drzwi będą otwarte krócej i mniej energii zostanie zużyte do przywrócenia optymalnej temperatury.

Ustawienia temperatury i cewki

Na odczuwalne zmniejszenie ilości zużywanego przez lodówkę prądu może się przełożyć zmiana temperatury oraz korzystanie z odpowiednich ustawień trybu energooszczędnego. Optymalna temperatura pracy lodówki waha się od 2,2 do 3,3 stopni Celsjusza. Jeśli termostat jest ustawiony bliżej dolnej granicy, warto to zmienić - po pewnym czasie zużycie prądu będzie znacznie niższe.

Kwestią, o której często się zapomina, jest czyszczenie cewek skraplacza umiejscowionych na tylnej części obudowy. Gdy są pokryte kurzem, kondensator odgrywający kluczową rolę w chłodzeniu jest bardziej obciążony i przez to zużywa więcej prądu, by zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki. Należy jednak pamiętać, żeby przed czyszczenie cewek odłączyć lodówkę od prądu.