Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Te rzeczy z PRL są sporo warte, pewnie masz je w domu. To ukryte skarby
Paula Drechsler
Paula Drechsler 01.11.2023 14:54

Te rzeczy z PRL są sporo warte, pewnie masz je w domu. To ukryte skarby

prl
Marcin Polak/Flickr

Moda na antyki oraz starocie trwa. Wiele rzeczy z dawnych czasów cieszy się dużą popularnością. Polują na nie już nie tylko kolekcjonerzy, ale i osoby, które darzą minione lata sentymentem albo chcą w wyjątkowy sposób urządzić mieszkanie. Oto co warto wystawić na sprzedaż.

Nostalgia lub pasja kolekcjonowania

W okresie PRL-u korzystano z wielu ciekawych rzeczy, które obecnie zostały zastąpione innymi ideami i przez to często poprzednie wersje zostały odesłane do lamusa. Z innych przedmiotów wiele osób wciąż z przyjemnością korzysta. Jeszcze innego rodzaju sprzęty, choć niekoniecznie spełniające nadal swoje funkcje, to mimo wszystko są teraz sporo warte. Skąd taki wzrost cen niektórych produktów z okresu PRL-u oraz innych minionych czasów? Może on wynikać z kilku czynników. 

Po pierwsze, wiele z tych przedmiotów jest obecnie trudno dostępnych na rynku, co wpływa na ich wartość kolekcjonerską. Po drugie, wiele osób, zwłaszcza miłośników historii i zbieraczy oraz po prostu tych, którzy to przeżyli, jest gotowych zapłacić wyższą cenę za rzeczy z tamtego okresu ze względu na ich sentymentalną wartość. Po trzecie, wiele produktów z PRL-u było wyjątkowo trwałych i dobrze wykonanych, co sprawia, że nadal są używane i doceniane. Ponadto nostalgia za minionymi czasami wpływa na wzrost cen, ponieważ wielu ludzi chce zachować te produkty jako pamiątki albo fascynuje ich ówczesny styl i chcą wystroić tak mieszkanie. 

Przydatna funkcja kart płatniczych. Mało kto wie o istnieniu tej opcji Słynna mumia "Juanita" odzyskała twarz, zdjęcia zachwycają. W rekonstrukcji udział brała także Polka

Wiele rzeczy z PRL jest wartych fortunę

Warto również wspomnieć, że niektóre unikatowe przedmioty z tamtego okresu zyskują na wartości z powodu swojej rzadkości i historii. Ostatecznie, to połączenie czynników sprawia, że wiele produktów PRL-u jest teraz sporo wartych. Wystawienie takich obiektów na aukcjach internetowych może więc pomóc nieco podreperować domowy budżet. 

Jakie przedmioty warto zamieścić na sprzedaż na platformach sprzedażowych typu Allegro czy OLX, a nawet na zagranicznych aukcjach typu eBay? Oprócz starych monet czy banknotów dużym powodzeniem cieszą się na przykład kryształy i ceramika (za kolekcję w świetnym stanie można otrzymać tysiące złotych), sporo można zarobić także na meblach z tamtego okresu. Ale to nie wszystko. Często pieniądze czekają również na osoby, które są w posiadaniu mniej oczywistych sprzętów z PRL-u.

Zrzut ekranu 2023-11-01 141251.jpg
zdjęcie ilustracyjne, Allegro.pl

Chodzi tu na przykład o urządzenia takie jak pralki, żelazka, rzutniki, oraz bardzo wiele innych sprzętów.

Łatwy zarobek przez internet

Za niektóre urządzenia można zyskać sporo pieniędzy. Warto rozpytać w najbliższym skupie czy antykwariacie i zorientować się, czy coś, co akurat posiadamy z czasów PRL-u, może przynieść nam większą kwotę. Warto też przeglądać aukcje internetowe, ponieważ to daje pewien obraz tego, na jakie urządzenia może być zapotrzebowanie. Na przykład stare pralki typu Frania chodzą nawet po 600 zł, żelazka z PRL-u są sprzedawane nawet po 200 zł, itd. Wśród wystawionych za duże kwoty sprzętów w formie “Kup teraz” można znaleźć aktualnie np. saturator albo kuchenki Wrozamet.

Zrzut ekranu 2023-11-01 141655.jpg
“Sprzedam saturator 1970-80 rok. Saturator w 100% oryginalny został znaleziony i odkupiony i odrestaurowany wszystkie części oryginalny z tam tego okresu. W komplecie również 3 musztardówki”, napisał wystawiający na Allegro.
Zrzut ekranu 2023-11-01 141533.jpg
Zdjęcie poglądowe, Allegro.pl

Natomiast wśród licytacji, na które zostały już złożone oferty, można znaleźć np. maszynę do pisania Łucznik, gdzie aktualna cena to 750 zł; rzutnik Ania, którego cena sięga już 423 zł przy 10 licytujących; czy starą grę elektroniczną “Jajeczka”, która na ten moment jest już warta 253 zł. Rozstrzał zapotrzebowania oraz cen jest więc ogromny, ale warto się temu przyjrzeć, ponieważ kilkaset złotych to już niezły zastrzyk gotówki, a warto pamiętać, że niektóre urządzenia mogą osiągać dużo bardziej zawrotne kwoty.

Zrzut ekranu 2023-11-01 142313.jpg
Allegro.pl
Zrzut ekranu 2023-11-01 144236.jpg
Allegro.pl
Zrzut ekranu 2023-11-01 142656.jpg
Allegro.pl