Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Te strony mają pomagać hakerom? Wielu Polaków z nich korzysta
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.02.2024 13:02

Te strony mają pomagać hakerom? Wielu Polaków z nich korzysta

haker
Obraz noshad ahmed z Pixabay

Ostatnie kontrowersje wokół platformy społecznościowej X (dawniej znanej jako Twitter) rzucają światło na praktyki związane z weryfikacją kont oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez grupy hakerskie. Doniesienia o udzieleniu znaczników weryfikacji osobom objętym sankcjami USA oraz wykorzystanie AI do zwiększenia skuteczności ataków cybernetycznych wywołują pytania o etykę i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.

Kontrowersje wokół weryfikacji na X (dawniej Twitter)

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia na temat sposobu, w jaki platforma społecznościowa X (dawniej znana jako Twitter) udzielała znaczników weryfikacji swoim użytkownikom. Według raportu Tech Transparency Project (TTP), niektóre z tych kont, otrzymując znaczniki weryfikacji, były powiązane z osobami objętymi sankcjami USA, włączając w to przywódców organizacji terrorystycznych. Warto zaznaczyć, że weryfikacja na X stanowi często symbol rzetelności i autentyczności, jednakże płatna opcja weryfikacji wywołała kontrowersje.

Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega Planujesz urlop? Lepiej uważaj, można stracić pieniądze i dane

Weryfikacja a sankcje: Kto zdobył złoty znaczek?

Wśród kont objętych weryfikacją na X znalazły się postacie, których związki z organizacjami objętymi sankcjami budzą zaniepokojenie. Przykłady takich osób to Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu, oraz Al-Saadi Kaddafi, syn byłego libijskiego dyktatora. Co więcej, niektóre instytucje, takie jak irańska Press TV czy rosyjski Tinkoff Bank, również otrzymały złote znaczniki weryfikacji, co może podnosić pytania o etykę i odpowiedzialność platformy X.

Warto jednak zaznaczyć, że Twitter (obecnie X) kwestionuje te twierdzenia, podkreślając swoje rygorystyczne podejście do funkcji monetyzacji i zgodność z obowiązkami prawnymi. Firma stwierdziła, że niektóre z kont wymienionych w raporcie nie figurowały bezpośrednio na listach objętych sankcjami, ale zobowiązała się do podjęcia działań, jeśli będzie to konieczne. Kontrowersje te podkreślają delikatność procesu weryfikacji online i wpływu, jaki może mieć na kwestie polityczne i międzynarodowe.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w hasłach Google. Wielu internautów tylko na to czekało

Sztuczna inteligencja w służbie hakerom

Badanie przeprowadzone przez Microsoft i OpenAI ujawniło również, że narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT i inne modele językowe, są wykorzystywane przez grupy hakerskie z różnych państw, w celu zwiększenia efektywności ataków. 

AI jest używana między innymi do tworzenia fałszywych e-maili, automatyzacji programowania oraz tłumaczenia komunikatów dla celów zagrażających. Reakcja gigantów technologicznych na te zagrożenia ukazuje konieczność monitorowania i kontrolowania używania sztucznej inteligencji w sferze cyberbezpieczeństwa.