Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Te urządzenia zużywają najwięcej prądu. Sprawdź, które masz w domu
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 11.05.2024 13:29

Te urządzenia zużywają najwięcej prądu. Sprawdź, które masz w domu

Liczniki, prąd
Fot. Pixelharvester/Pixabay

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak wiele prądu potrzebują używane przez nas urządzenia. W czasach postulowania motywowanych troską o ekologię haseł oszczędności, wydaje się on jeszcze ciekawszy. Nie bez znaczenia są oczywiście nieustannie rosnące ceny. Co najbardziej naraża nas na koszty?

Unijne oznaczenia klasy energetycznej urządzenia

Każde z używanych przez nas w gospodarstwie domowym urządzeń generuje określone koszty. W pewien sposób z pomocą idą nam unijne przepisy, na mocy których producenci oznaczają swoje sprzęty konkretnymi klasami zużycia energii

Etykietowanie energetyczne ma umożliwić klientom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupów. Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku urządzeń z tej samej grupy (np. lodówek, pralek, zmywarek itp) - czytamy na portalu Gov.pl.

Dzięki tym oznaczeniom możemy dokonać bardziej świadomego zakupu, wstępnie ograniczając tym samym koszty zużywanej energii.

Obecnie mamy do czynienia z klasyfikacją od A (najmniejsze zużycie) do G (największe).

ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym

Zużycie prądu a domowe sprzęty RTV AGD

Oznaczenia klas zużycia prądu nie dotyczą jednak wszystkich urządzeń. Dotyczą one przede wszystkim sprzętów AGD. Choć warto zaznaczyć, że Unia planuje rozszerzenie katalogu sprzętów wymagających oznaczenia klasami energetycznymi.

Telefony komórkowe i tablety produkowane zgodnie z tymi zasadami pozwolą zaoszczędzić prawie 14 terawatogodzin energii pierwotnej rocznie do 2030 r. Stanowi to jedną trzecią obecnego zużycia energii pierwotnej przez te produkty. Nowe zasady pomogą również zoptymalizować wykorzystanie kluczowych surowców i ułatwią ich recykling - wskazuje Komisja Europejska.

Jest to o tyle istotne, że używając urządzeń o mniejszym zużyciu energii, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Im więcej tego typu sprzętów, tym więcej oszczędności. 

Jakie urządzenia "pożerają" najwięcej prądu?

Według wyliczeń należącej do Grupy Orlen spółki PGNiG najwięcej prądu w przeliczeniu na roczne użytkowanie zużywa płyta indukcyjna. Eksperci założyli używanie dwóch pól grzejnych o mocy 2300 W i 1800 W, przez 30 minut dziennie. Roczny koszt użytkowania płyty indukcyjnej wynosi w takiej sytuacji 516,29 zł. (748,25 kWh).

Kolejne miejsce zajął piekarnik, którego codzienne używanie przez 42 minut w temperaturze 200 st. wyniesie rocznie 343,10 zł (496,4 kWh). 

Podium najbardziej “prądożernych” urządzeń zamyka lodówka. Jest to urządzenie pracujące całą dobę, zakładając, że używamy sprzętu o klasie A++, roczny koszt wyniesie 186,15 zł. (270 kWh).

Stosunkowo dużo kosztuje nas również czajnik elektryczny (164,25 zł.) i zmywarka (164,25 zł). Dla porównania roczny koszt użytkowania telefonu opiewa na zaledwie 1,68 zł.

Oczywiście, przynajmniej w przypadku części z tych urządzeń wiele zależy od opisywanych wyżej klas energetycznych. 

Źródło:PGNiG/Gov.pl