Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Teleskop Webba uchwycił coś niesamowitego. Spektakularne zdjęcie kosmicznego "noworodka"
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.09.2023 12:17

Teleskop Webba uchwycił coś niesamowitego. Spektakularne zdjęcie kosmicznego "noworodka"

teleskop jamesa webba
NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z nowym zdjęciem

Obraz uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) ukazuje malowniczą scenerię - jest to seria łukowatych wstrząsów, rozchodzących się w przestrzeni kosmicznej. Obiekt na zdjęciu z teleskopu to Hebriga-Haro powstały wokół gwiazdy zlokalizowanej mniej więcej tysiąc lat świetlnych od Ziemi. Nosi on nazwę HH 211, przekazuje serwis webbtelescope.org. Herbiga-Haro (HH) to rozświetlone obszary otaczające nowo narodzone gwiazdy. HH powstają, kiedy z biegunów “niemowlaków” z gigantyczną prędkością wystrzeliwane są dżety - strumienie plazmowej materii, które wywołują falę uderzeniową, objaśnia National Geographic. Ona zaburza natomiast okoliczne chmury pyłów i gazu, co wpływa na spektakularny widok.

W następstwie tych wystrzałów i zderzeń powstają bowiem niesamowite efekty wizualne - wielobarwne chmury, smugi, obłoczki. I to właśnie taki obraz udało się uwiecznić Kosmicznemu Teleskopowie Jamesa Webba.

- Wysokiej rozdzielczości, wykonane w bliskiej podczerwieni zdjęcie Herbig-Haro 211 z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba należącego do NASA ujawnia niezwykłe szczegóły wypływu z młodej gwiazdy, dziecięcego odpowiednika naszego Słońca - podano na stronie webbtelescope.org

Korzystasz z takich aplikacji? Lepiej je usuń, generują spore problemy Ta firma jest warta fortunę. Wygrywa w rankingu najcenniejszych marek świata. Co ma na to wpływ?

Niesamowite efekty wizualne

HH 211 ze zdjęcia Teleskopu Webba jest zlokalizowany około tysiąc lat świetlnych od Ziemi i mieści się w gwiazdozbiorze Perseusza - jest jednym z najmłodszych i najbliższych wypływów protogwiazd, co czyni go idealnym celem dla Webba, podaje Spidersweb.pl. 

Źródłem rozlanych obłoków i smug na zdjęciu z teleskopu jest niewidoczna na obrazie gwiazda.

- Położona około 1000 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Perseusza, HH211 ma tylko około 8% masy Słońca. Protogwiazda klasy 0, co oznacza, że ​​rodząca się gwiazda ma mniej niż 100 000 lat, „w końcu wyrośnie na gwiazdę podobną do Słońca” – napisał Kosmiczny Teleskop Webba na swojej stronie internetowej, co przytacza serwis npr.org.

James Webb Teleskop uchwycił gwiezdnego noworodka, obiekt Hebriga Haro.jpg. Fot:ESA/Webb, NASA, CSA, Tom Ray (Dublin)

Fot. ESA/Webb, NASA, CSA, Tom Ray (Dublin)

- Zdjęcie przedstawia serię wstrząsów dziobowych na południowym wschodzie (lewy dolny róg) i północny zachód (prawy górny róg), a także wąski dwubiegunowy strumień, który je napędza - są przedstawione z niespotykaną dotąd szczegółowością. Cząsteczki wzbudzone przez turbulentne warunki, w tym wodór molekularny, tlenek węgla i tlenek krzemu, emitują światło podczerwone zebrane przez Webba, odwzorowując strukturę wypływów - opisano na stronie webbtelescope.org

"Gwiezdne żłobki" to kopalnia ciekawostek

Agencja ESA objaśniła, dlaczego istotne jest obrazowanie w podczerwieni, szczególnie jeśli chodzi o “gwiezdne żłobki” pełne zjawisk związanych z narodzinami gwiazd.

- Obrazowanie w podczerwieni jest przydatne w badaniu nowo narodzonych gwiazd i ich wypływów, ponieważ takie gwiazdy niezmiennie są nadal osadzone w gazie z obłoku molekularnego, w którym powstały. Emisja podczerwieni z wypływów gwiazdy przenika przez przesłaniający gaz i pył, czyniąc obiekt Herbiga-Haro, taki jak HH 211, idealnym do obserwacji za pomocą czułych instrumentów na podczerwień Webba.

Na jaki czas ten piękny obraz produkowany przez niewidoczną gwiazdę pozostanie na niebie? W skali kosmosu - na niezbyt długo. Obiekty Hebriga-Haro żyją bowiem tylko kilka tysięcy lat, a przez ten okres ich wygląd może ulegać zmianom, wyjaśnia National Geographic.

Tagi: kosmos nauka NASA