Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google usunie miliony kont, zostały 3 dni. Co zrobić, by zachować dane?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.09.2024 22:55

Google usunie miliony kont, zostały 3 dni. Co zrobić, by zachować dane?

Google
Fot. Unsplash/Greg Bulla

Google nie porzuciło swoich planów usunięcia nieaktywnych kont w swoich usługach i zgodnie z harmonogramem już za kilka dni rozpocznie czystki. Wyjaśniamy, jak uniknąć problemów oraz kiedy można spodziewać się usunięć. Sposób na zachowanie dostępu do rzadko używanych skrzynek jest banalny.

Google przechodzi od słów do czynów - znikną miliony kont

Już w listopadzie 2023 r. informowaliśmy o planach Google, które zakładają likwidację milionów nieużywanych kont w Gmailu. Usługa jest darmowa i może ją założyć każdy, przez co w ciągu 20 lat działalności wiele kont zostało porzuconych. Ważniejszy jest jednak czynnik bezpieczeństwa - gmailowe adresy mogą być jednorazowo wykorzystywane do działalności cyberprzestępczej i to także ten proceder chcą ukrócić w Mountain View.

Z Gmaila na całym świecie korzysta dziś regularnie nawet 1,8 mld osób. Wraz z kontem w usłudze pocztowej uruchamiane są dostępy do szeregu innych usług Google, m.in. Dysku, Map, YouTube. Teraz wszystkie te, z których nikt nie korzystał w ciągu ostatnich 2 lat, zostaną usunięte. Termin likwidacji to 20 września, więc na podjęcie działań zapobiegawczych pozostało niewiele czasu.

Z dokładnością nawet do 5 metrów. Już niedługo bedą wiedzieli skąd dzwonisz

Co zrobić, by zachować dostęp do konta Google?

Google już w grudniu zeszłego roku rozpoczęło rozsyłać powiadomienia o rychłej likwidacji skrzynek, co jednak w wielu przypadkach mogło się okazać nieskuteczne. Wiadomości trafiały bowiem na alternatywne adresy mailowe podane przy zakładaniu konta Google, a dostęp do tych także mógł być od dawna utracony. W rezultacie starsze archiwa mogą za 3 dni ulec likwidacji, chyba że podejmiemy odpowiednie działania.

Aby zachować dostęp, wystarczy… zacząć korzystać z konta - sprawdzić czy wysłać maile, dodać plik na Dysk Google - wystarczy dowolna aktywność. Konieczne jest zalogowanie się, co może się okazać wyzwaniem w przypadku skrzynki, której nie używało się od wielu miesięcy. Rzecz jasna dostępne są procedury resetowania haseł, choć najskuteczniejsze są one, jeśli do konta zostało dodane inne urządzenie, np. smartfon, lub alternatywny adres e-mail. W skrajnych przypadkach można podjąć próbę kontaktu z obsługą techniczną skrzynki.

Od reguły będą wyjątki

W pierwszej kolejności będą usuwane te nieaktywne konta, które nie korzystają ze współczesnych mechanizmów ochrony, jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Google miało bowiem zidentyfikować, że to właśnie konta o minimalnym poziomie zabezpieczeń są najczęściej wykorzystywane do cyberprzestępstw. Osoby stojące za kampaniami phisingowymi nie mają na tymczasowych skrzynkach czego chronić, więc nie martwią się o uruchamianie 2FA, podawanie alternatywnych maili czy numeru telefonu.

Likwidacja będzie przebiegać falami, jednak od reguły 2-letniej nieaktywności będą wyjątki. Google pominie w procesie likwidacji konta, z których wykonywane były zakupu produktów i usług Google, konta z podpiętymi aktywnymi kontami dziecięcymi czy konta, za pośrednictwem których dokonywano zakupów cyfrowych książek, filmów lub książek. Przynajmniej na razie dostęp do zakupów będzie możliwy, jeśli oczywiście tylko uda nam się dostać do od dawna nieużywanego konta.