Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ten numer każdy powinien mieć w telefonie. Przyda się zwłaszcza teraz
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 20.12.2023 22:54

Ten numer każdy powinien mieć w telefonie. Przyda się zwłaszcza teraz

telefon
Pixabay/niekverlaan

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to istny raj dla cyberprzestępców. Oszuści chętnie korzystają z faktu, że nasza czujność zostaje uśpiona natłokiem obowiązków i bezczelnie polują wówczas na nasz dobytek. Czynią to m.in. poprzez rozsyłanie fałszywych SMS-ów z podejrzanymi linkami. Każdą taką wiadomość należy zgłosić pod specjalny numer, o czym przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowy numer CERT

Numer 8080 funkcjonuje dopiero od niedawna, bowiem wcześniej wszelkie próby oszustw podejmowanych przez cyberprzestępców można było zgłaszać pod numerem 799 448 084. Nowy, łatwiejszy do zapamiętania ciąg cyfr stanowić ma jeden z elementów rządowych działań, o których jasno stanowi ustawa ws. zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Jako że pamięć jest jednak zawodna i lubi płatać nam figle, nawet tak krótki numer najlepiej zapisać w książce telefonicznej w swoim telefonie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się naprawdę przydać. Zwłaszcza, że właśnie trwa czas okołoświąteczny, kiedy to oszuści ruszają na prawdziwe łowy. Podstępne SMS-y dotyczą najczęściej fałszywych przesyłek.

Polacy rzucili się na tę usługę. Tylko do połowy grudnia skorzystało z niej prawie milion osób

Fałszywe SMS-y należy natychmiast zgłosić

Jeśli tylko mamy podejrzenie, że staliśmy się adresatami SMS-a, który wysłali cyberprzestępcy, wystarczy tylko, że wiadomość taką w niezmienionej wersji prześlemy pod numer 8080, a wówczas trafi ona do zespołu CERT Polska, który przeanalizuje ją pod kątem bezpieczeństwa.

ZOBACZ: Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas

W przypadku, gdy okaże się, że SMS rzeczywiście jest fałszywy, w konsekwencji zablokowana może zostać nawet cała witryna, do której prowadzi załączony link albo też mogą zostać wydane dodatkowe ostrzeżenia.

Resort cyfryzacji przypomina Polakom, że ekipa CERT czeka na zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Według ostatnio opublikowanych statystyk, do listopada użytkownicy telefonów przekazali do analizy już ponad 350 tys. SMS-ów.

Cyberprzestępcy uwielbiają okołoświąteczny czas

Portal dobreprogramy.pl zauważa z kolei, że w okresie przed świętami Bożego Narodzenia czyhają na nas także i inne zagrożenia. Mnóstwo pułapek czeka m.in. na osoby dokonujące zakupów w sieci, które dają się nabrać na fałszywe strony sklepów.

Z takimi praktykami starają się walczyć poszczególne banki, wysyłające swoim klientom ostrzeżenia i instrukcje bezpiecznego kupowania w internecie. Ostatnio np. przewodnik taki rozesłał VeloBank.

Źródło: dobreprogramy.pl