Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Warszawska Karta Miejska za darmo? Uwaga, to próba oszustwa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.12.2023 13:37

Warszawska Karta Miejska za darmo? Uwaga, to próba oszustwa

metro
Fot. Janusz Jakubowski na licencji CC BY 2.0

Okres przedświąteczny to czas, kiedy liczni usługodawcy internetowi rozsyłają użytkownikom „prezenty” w postaci np. rabatów. Oczywiście nie umyka to uwadze napastników czyhających na cyberbezpieczeństwo internautów. O kolejnej akcji wycelowanej w mieszkańców Warszawy informuje CERT.

Warszawska Karta Miejska za udział w ankiecie

CERT Polska udostępnił dowody na próby oszustwa dokonywane przez atakujących podszywających się przez administratorów Warszawskiej Karty Miejskiej. Przekonują oni, że trwa akcja, dzięki której po udziale w złożonej z trzech pytań ankiecie kartę można uzyskać za darmo.

Treść komunikatu wyświetlanego na fałszywych stronach WKT informuje, że potencjalna ofiara po wypełnieniu ankiety będzie mogła wziąć udział w losowaniu. Wyłonione zostaną w niej osoby, które będą mogły jeździć po Warszawie bez jakichkolwiek opłat. To oczywiście jest nieprawdą. 

Kompletny chaos: posiadacze urządzeń Ubiqiti mogli się nawzajem podglądać i podsłuchiwać

Próba wyłudzenia danych karty

Po losowaniu czy ankiecie wyświetlany jest komunikat o tym, że konieczne jest przeniesienie na stronę pozwalającą na opłacenie kosztów wysyłki. Tam czeka na nas typowy dla ataków phishingowych formularz służący do wyłudzenia danych karty płatniczej, dzięki którym atakujący mogą okraść powiązany z nią rachunek.

Na szczęście nie sposób stwierdzić, aby witryny były dopracowane i już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane, choć oczywiście jest to kwestia stricte subiektywna. Warto jednak zwrócić uwagę na język – w kolejnych komunikatach występują liczne błędy gramatyczne, co zdradza próbę oszustwa.

Uwaga na kolejne kampanie

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, są adresy witryn wykorzystywanych przez napastników. Nie mają one nic wspólnego z witrynami obsługującymi transport zbiorowy w Warszawie.

Choć oszustwo jest grubymi nićmi szyte, to należy zachować czujność – niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni pojawią się nowe wariacje scenariusza, które będą bardziej dopracowane, a przez to trudniejsze w identyfikacji. 

Zobacz też: Polacy rzucili się na tę usługę. Tylko do połowy grudnia skorzystało z niej prawie milion osób