Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ten trik z banknotem i lodówką jest niezawodny. Warto go znać, można sporo zaoszczędzić
Paula Drechsler
Paula Drechsler 05.11.2023 10:33

Ten trik z banknotem i lodówką jest niezawodny. Warto go znać, można sporo zaoszczędzić

lodówka
Mohamed Hassan/Pixabay

Koszty, jakie ponosimy za korzystanie z energii elektrycznej, nieustannie rosną. Wszystko wskazuje na to, że ceny prądu w 2024 r. znów drastycznie podskoczą. Dobrze jest znać różne sposoby, które nieco pomogą odciążyć domowy budżet i uchronią przed gigantycznymi rachunkami. Jeden z nich to trik z banknotem i lodówką.

Podwyżki rachunków za energię elektryczną i triki na oszczędzanie

Obecna sytuacja gospodarcza wpływa na nieustanne wzrosty cen w niemal wszystkich aspektach życia, od produktów w sklepach przez opłaty za usługi po rachunki związane z eksploatacją komponentów koniecznych do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Chodzi tu między innymi o wzrosty rachunków za ogrzewanie, ale i za korzystanie z energii elektrycznej. Ze względu na odejście od zamrożenia cen energii, można się spodziewać, że nastąpi kolejny skokowy wzrost rachunków za prąd od nowego roku, a szacunki wg. money.pl mówią tu o nawet 70 proc. podwyżkach. 

Serwis next.gazeta.pl wylicza, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci w ciągu kolejnego roku za energię średnio o 1220 zł więcej. Są to więc spore różnice. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty. Zgodnie z przytaczanym przez serwis fakt.pl rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pojawi się m.in. nowa stawka opłaty kogeneracyjnej, czyli należności, którą dostawca energii elektrycznej dołącza do rachunków za prąd. Zacznie ona obowiązywać już od 1 stycznia 2024 roku. 

Te stare sprzęty mogą być teraz warte fortunę. Warto sprawdzić, czy masz je w domu

45 proc. już odczuwa wzrost opłat za media, jak oszczędzić na prądzie?

Wysokość tej opłaty będzie wynosiła od nowego roku 6,18 zł/MWh, czyli o 1,22 zł więcej, niż do tej pory. Choć ministerstwo podkreśla, że podwyżka tej akurat opłaty tylko nieznacznie wpłynie na rachunki, to jednak serwis fakt.pl wyliczył, że średnio jedno domostwo straci na tym ok. 18,53 zł w skali roku, a to już kolejny wydatek. Według ankiety Payback Opinion Poll przytaczanej przez eska.pl już teraz 45 proc. badanych Polaków najbardziej odczuwa wzrost cen mediów, czyli gazu, wody, ogrzewania i prądu. Tym bardziej warto więc chwytać się każdego sposobu, aby oszczędzać na rachunkach, póki realia wyglądają tak, a nie inaczej. Wśród opcji umożliwiających zmniejszenie opłat są różne triki związane ze sprzętami gospodarstwa domowego, które są zasilane energią elektryczną.

Jednym z takich urządzeń jest lodówka. Działa 24 godziny na dobę, do tego nieustannie jest otwierana i zamykana, a więc może się rozregulować i pożerać jeszcze więcej energii. Jest jednak sposób, aby sprawić, żeby ten sprzęt sprawnie pracował i nie wpływał drastycznie na zwiększenie rachunków za energię. Jest pewien trik, który pozwala sprawdzić, czy lodówka działa poprawnie. Warto go znać, bo gdy to urządzenie jest uszkodzone, pobiera dużo więcej energii niż zwykle. Do przeprowadzenia testu wystarczy banknot, jest to obojętne, jaki będzie jego nominał.

Jak sprawdzić, czy lodówka i zamrażarka są szczelne?

Bardzo ważnym elementem lodówki jest uszczelka, która przy nieustannym otwieraniu i zamykaniu urządzenia może się rozregulować. Z tego powodu to AGD może się przyczynić do podwyższenia rachunków za prąd, ponieważ gdy temperatura wewnątrz będzie zachwiana, sprzęt będzie pracował na większych obrotach, aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie. W jaki sposób szybko sprawdzić, czy uszczelka w lodówce nie uległa degradacji? Wystarczy wziąć dowolny banknot i zamknąć na nim drzwi urządzenia - tak, by pieniądz znajdował się między uszczelką i ramą. Można też skorzystać np. z serwetki do ust lub rozłożonej chusteczki higienicznej. Chodzi o to, aby papier nie był za gruby.

Następnie wystarczy spróbować wyciągnąć pieniądz. Jeśli będzie to trudnym zadaniem, oznacza to, że lodówka jest szczelna i nie ucieka z niej chłód. Jeśli natomiast banknot wysuwa się z łatwością lub nawet wypada, to znaczy, że lodówka jest rozregulowana i wpływa na generowanie wyższych rachunków za prąd. Lepiej niezwłocznie wymienić uszczelkę, która pozwala na wysuwanie się banknotu, a w razie konieczności oddać nawet cały sprzęt do serwisu. Podobny test warto przeprowadzić również z zamrażarką.

Koszt nowej uszczelki do lodówki to wydatek rzędu 40-200 zł zależnie od modelu, można kupić ten element zarówno stacjonarnie w różnych sklepach RTV AGD, jak i przez internet, np. na Allegro. Lepiej zainwestować w wymianę tego komponentu, jeśli jest nieszczelny, niż regularnie dopłacać do rachunków za energię przez uszkodzoną uszczelkę i dodatkowo ryzykować szybsze zepsucie się urządzenia.