Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.04.2024 11:01

Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji

sala lekcyjna
Fot. materiały własne

W życie weszła rozporządzenie wprowadzające nową legitymację służbową nauczyciela. Odtąd dokument będzie miał format zbliżony do karty kredytowej oraz zyska nowe funkcje. Nowy wzór ma także utrudnić fałszerstwa. 

Legitymacja jak karta bankomatowa

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że nowa legitymacja nauczyciela ma format 53,98 mm na 86,60 mm. Widnieć na niej będzie zdjęcia nauczyciela, jego imię i nazwisko, data jego wydania oraz numer. Zapisy na legitymacji będą w dwóch językach: polskim i angielskim.

Na rewersie, pod nazwą i adresem szkoły, będą miejsca na naklejki poświadczające ważność dokumentu. Będzie ich pięć, a ważność holograficznych naklejek utrudniających posługiwanie się fałszywymi dokumentami będzie trwała 12 miesięcy - do 31 sierpnia każdego roku. Przypomina to więc rozwiązania stosowane w legitymacjach studenckich.

Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

Szersze możliwości i mniej dokumentów

Rozporządzenie zakłada, że dzięki modułowi komunikacji bezstykowej legitymacja będzie mogła umożliwiać autoryzację w szkolnych systemach, np. systemie bibliotecznym. W ten sposób ograniczona może zostać liczba dokumentów, które muszą ze sobą nosić nauczyciele.

Stare legitymacje będą mogły być wydawane nauczycielom jeszcze do 12 lipca br. Po tym dniu wszystkie dokumenty będą wytwarzane według nowego wzoru.

Ważność starych legitymacji

Nowelizacja rozporządzenia ustawy o dokumentach publicznych weszła w życie we wtorek. Nie stanowi ona wymogu wytwarzania nowych dokumentów. Wszystkie legitymacje dotychczasowego wzoru będą mogły być wykorzystywane do końca swojej ważności. Dopiero po jej wygaśnięciu kolejny dokument będzie miał nowy format.

Źródło: gazetaprawna.pl