Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec samowolki aplikacji. Google musi wprowadzić w życie nowe zasady
Mateusz Godlewski
Mateusz Godlewski 15.01.2024 14:06

To koniec samowolki aplikacji. Google musi wprowadzić w życie nowe zasady

 Internetowa, Tablet, Samsung.
Pixabay/PhotoMIX-Company

Pojawiły się nowe nakazy Unii Europejskiej, a Google musi wprowadzić je w życie. Będzie to dla nas dobra wiadomość. Sami będziemy mogli zdecydować, które nasze dane będzie można udostępniać między aplikacjami za naszą zgodą.

Regulacje Unii Europejskiej - co z nich wynika?

W ostatnich miesiącach Unia Europejska bierze pod lupę regulacje związane z gigantami technologicznymi. Wprowadzenie nakazu wyposażania elektroniki w porty USB typu C. Musi się mu podporządkować nawet sam Apple.

Unia przygląda się również działaniom Google, który niedługo odczuje regulacje w związku z unijną ustawą o rynku cyfrowych.

Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej Duże zmiany w ofercie Plusa. Operator wyłącza usługi i podwyższa opłaty

Działania wobec Google - co się po nich zmieni?

Zgodnie z nakazem Unii, firma będzie mogła w dalszym ciągu udostępniać nasze dane między aplikacjami w momencie, gdy pojawi się konieczność wykonania konkretnego działania w aplikacji. 

Przykładem może być sklep z aplikacjami, który współpracuje z Google Pay bez naszego pozwolenia na wymianę danych. Jest to całkiem logiczne rozwiązanie.

 

To nie tylko UE

Nie tylko Unia Europejska bierze pod lupę działania Google. Nie umknęły one także uwadze Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze nie tak dawno gigant poszedł tam na ugodę. Użytkownicy Androida otrzymają ponad 3 miliardy dolarów. To są pieniądze, które nalezą się im w związku z antymonopolowym wyrokiem. Ułatwi również pobieranie aplikacji poza sklepem Google Play Store.

Źródło: gsmmaniak.pl