Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > TSMC wstrzymuje dostawy. Najważniejszy producent procesorów ogranicza produkcję
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.09.2023 17:03

TSMC wstrzymuje dostawy. Najważniejszy producent procesorów ogranicza produkcję

None
SAM OGDEN/EAST NEWS

Papierkiem lakmusowym prężności branży tech nie są kolejne iteracje silników NLP. lecz liczba dostarczanych procesorów, dzięki którym te silniki mogą zużywać jako zasób. W tej kwestii od kilku lat występują jednak poważne komplikacje skutkujące tym, co kiedyś było nie do pomyślenia – podaż procesorów przerasta popyt. Właśnie mamy kolejne potwierdzenie tej tendencji.

TSMC – „najważniejsza fabryka na świecie”

Można byłoby pomyśleć, że kwestia zapotrzebowania tajwańskiego TSMC jest kwestią mało znaczącą – wszak największymi dostawcami urządzeń z procesorami są firmy amerykańskie, koreańskie i chińskie. To jednak mylne założenie – zarówno AMD, które wyrasta już nie na konkurenta dla Intela, lecz nieśpieszne na lidera rynku, jak i Apple czy Qualcomm, co prawda projektują procesory własnym sumptem, ale produkcję zleca właśnie TSMC.

W rezultacie tajwańska fabryka staje się jedną z najważniejszych na świecie. To tam produkuje procesory cały długi ogon, tj. urządzenia wszystkich tych korporacji, które nie dysponują własnymi procesami technologicznymi, jak np. Intel i Samsung. Problem w tym, że Intel od 2014 roku raczej goni stawkę niż wyznacza kierunek innowacji, zaś Samsung nie dostarcza procesorów wysokonapięciowych.

Sztuczna inteligencja w Google. To odpowiedź na popularność tego, co oferuje Bing Microsoftu

TSMC z odezwą do dostawców zasobów

Tym ciekawiej wypadają informacje dostarczane między innym przez Wired, według których TSMC miało zlecić swoim podwykonawcom wstrzymanie dostaw zasobów wykorzystywanych do produkcji procesorów. W tej chwili przecieki świadczą o tym, że dostaw nie wstrzymano całkowicie, lecz jedynie je opóźniono. Ma się to brać z tego, że analitycy TSMC spodziewają się mniejszego niż wcześniej zapotrzebowania.

Skąd spadek liczby urządzeń?

To dość zaskakujące wieści, biorąc pod uwagę premierę iPhone’a 15, który co prawda nie wypadł w sposób zachęcający do kupna nowego modelu, niemniej pozostaje co roku ważną branżową premierą. Analitycy prześcigają się w domysłach – jako powód ograniczenia zapotrzebowania przez TSMC wskazuje się między innymi zakaz wykorzystywania iPhone’ów w celach służbowych. To jednak przekonuje niewielu – ci i tak stosowali smartfony chińskiej produkcji.

Wygląda więc na to, że czeka nas w branży tech kolejne spowolnienie. Spada sprzedaż laptopów, w niewielkim smartfonów, ale prawdziwe problemy z dostawami, które dotykają już teraz choćby rynku motoryzacyjnego, mogą się zacząć, gdy TSMC ograniczy dostawy procesorów. 

Tagi: nauka