Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > TVP likwiduje kanały. Wiadomo, które stacje znikną z oferty
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.05.2024 20:24

TVP likwiduje kanały. Wiadomo, które stacje znikną z oferty

telewizja polska
Fot. materiały własne

Oferta kanałów Telewizji Polskiej wkrótce znacznie się zmniejszy. Według dokumentu Karty Powinności na lata 2025-2029 zlikwidowanych zostanie aż 7 stacji, przede wszystkim tych o najmniejszej oglądalności. Można jednak spodziewać się także powrotu - znów emitowany będzie kanał TVP 4K.

Telewizja Polska odchudza ofertę

Jak donosi serwis wirtualnemedia.pl, likwidator TVP Daniel Grosz dokonał rewizji Karty Powinności. Do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafił dokument, w którym zawarto plany likwidacji aż siedmiu kanałów TVP. Część z nich zostanie skonsolidowana pod jednym szyldem, inne całkowicie znikną z oferty.

Decyzja jest oczywiście podyktowana potrzebą oszczędności. Nadal wokół zmian w finansowaniu mediów publicznych pozostaje wiele niewiadomych, a część osób, które były zaangażowane w prace nad nową ustawą, znalazła się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Choć abonament RTV ma przejść do historii z końcem roku, to będące w stanie likwidacji media publiczne wciąż muszą szukać oszczędności.

Co dalej z abonamentem RTV? Czołowi politycy rezygnują

Konsolidacje i likwidacje kanałów

Konsolidacji ulegną trzy stacje TVP: TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument. Treści tam emitowane będą dostępne na nowym kanale TVP Wiedza. Kolejne pięć stacji zostanie całkowicie usuniętych z oferty Telewizji Publicznej. Chodzi o kanały TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2, TVP Kobieta oraz TVP Alfa.

Programy do konsolidacji czy też likwidacji zostały wytypowane na podstawie oglądalności. Ich dalsza działalność byłą nierentowna za sprawą niskiego zainteresowania samych widzów. W przypadku mediów publicznych, których wartość merytoryczna jest statutowa, kierowano się jednak nie tylko rentownością i popularnością. Usuwane stacje w ocenie likwidatora mają być nieznaczące pod względem wartości publicznej.

Powraca TVP 4K

Do oferty ma natomiast powrócić TVP 4K, co może być pewnym zaskoczeniem. Wśród treści kanału znaleźć można było niegdyś transmisje sportowe, rozrywkę czy filmy, oczywiście w rozdzielczości 4K. Przywrócenie go do oferty najwyraźniej nie jest podyktowane zamiarem relacjonowania dwóch dużych tegorocznych imprez sportowych, Euro i Igrzysk Olimpijskich, gdyż te nie będą dostępne w Ultra HD.

Konsolidacja i odchudzenie oferty zmienia pozycję TVP na tle europejskich nadawców publicznych. Przed zmianami Telewizja Polska emitująca 22 kanały (po odjęciu regionalnych TVP 3) była największym publicznym podmiotem nadawczym w całej Unii Europejskiej.

Źródło: wirtualnemedia.pl