Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Twórcy komunikatora GG prezentują nowe funkcje i plany na przyszłość
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.12.2023 15:01

Twórcy komunikatora GG prezentują nowe funkcje i plany na przyszłość

gg
Fot. GG

Choć Gadu-Gadu swoje najlepsze czasy ma już zdecydowanie za sobą, to twórcy GG, nie ustają w staraniach, by przywrócić dawną popularność aplikacji. Systematycznie jest ona wzbogacana o kolejne funkcje. Tym razem dotyczą one zdjęć przechowywanych w GG.

GG trochę jak Pinterest

Twórcy GG poinformowali w ostatnim czasie o wzbogaceniu GG o funkcje związane z zarządzaniem zdjęciami dodanymi do aplikacji. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że odtąd będą one prezentowane i zarządzane w sposób przypominający mechanizmy wykorzystywane na Instagramie czy Pintereście.

Przede wszystkim znacząco odświeżono wygląd samych galerii. Odtąd zdjęcia są wyświetlane w dwóch kolumnach i bardzo przypominają widok znany z Pinteresta. Ponadto w łatwy sposób można zmieniać kolejność zdjęć – wystarczy przytrzymać palec na zdjęciu i przeciągnąć je w żądane miejsce.

Zdjęcia w ogóle zaczną odgrywać ważniejszą rolę na GG, co widać w zmianach wprowadzonych w profilu użytkownika. W najnowszej wersji komunikatora skrót do galerii znajduje się na szczycie widoku profilu.

Największa zmiana w Messengerze od lat – to nowy etap dla komunikatora

Eksperymenty z SI

Jak przystało na rok 2023, który w IT bez dwóch zdań zdominowany został przez ekscytację tzw. sztuczną inteligencją, i do GG musiała w ostatnim czasie zawitać funkcja z tym związana. W ostatnim czasie w komunikatorze pojawił się czatbot.

Nie jest to dzieło twórców samego GG, a raczej graficzna nakładka na API jednego z dużych modeli językowych, być może ChatGPT. Mimo to całkiem nieźle spełnia on swoją funkcję i na GG można już rozmawiać nie tylko z ludźmi, ale też z maszyną.

Plany GG na przyszłość

Koniec roku to czas podsumowań także dla osób odpowiedzialnych za rozwój GG. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach odniosły one liczne sukcesy – przede wszystkim, w przeciwieństwie do wielu polskich internetowych legend, GG nie tylko udało się przetrwać, ale jest aktywnie rozwijane. Nie zawsze jest to jednak łatwe za sprawą przestarzałego zaplecza technicznego, którego używanie jest konieczne w celu zapewnienia wstecznej kompatybilności.

W przyszłość GG chce postawić nacisk na rozwój w modelu freemium, w którym z aplikacji będzie można korzystać za darmo lub opłacać konta premium. Ponadto planowany jest rozwój wersji biznesowej oraz zorganizowanie akcji crowdfundingowej, dzięki której rozwój aplikacji będzie mógł wesprzeć każdy.

Zobacz także: Poważny błąd w mObywatelu. Może dotyczyć wielu Polaków