Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > UKE wprowadza rewolucyjne rozwiązanie. Polacy będą bardziej bezpieczni
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 23.02.2024 21:47

UKE wprowadza rewolucyjne rozwiązanie. Polacy będą bardziej bezpieczni

oszust korzystający z telefonu
Freepik

Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) razem z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w kraju podjęli działania, by skutecznie zwalczyć praktyki podszywania się pod zaufane numery telefonów. Nowe innowacyjne rozwiązania zapowiadają rewolucję w bezpieczeństwie komunikacji. Odkryjmy, jak Polska zmierza chronić użytkowników przed manipulacjami telekomunikacyjnymi.

Porozumienie z operatorami: Skuteczna ochrona przed spoofingiem

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przełomową inicjatywę mającą na celu zwalczanie niebezpiecznej praktyki podszywania się pod zaufane numery telefonów, znanej jako spoofing. Porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy UKE a czterema głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w Polsce - Orange, Play, Plus i T-Mobile - zakłada powstanie specjalnej bazy "wzorców niebezpiecznych wiadomości". 

Operatorzy będą odpowiedzialni za sprawdzanie i filtrowanie podejrzanych SMS-ów, zapobiegając ich dostarczeniu do użytkowników. Nowe przepisy wejdą w życie już w kwietniu, zapewniając skuteczną ochronę przed manipulacyjnymi wiadomościami.

Całkowity zakaz pieców gazowych. Podano ostateczny termin Upadł serwis polskiego giganta informatycznego. Jest zaskoczenie

Blokowanie fałszywych połączeń

W ramach walki z podszywaniem się pod zaufane numery telefonów, UKE wprowadza również innowacyjne narzędzie umożliwiające zgłaszanie numerów wykorzystywanych do nieuczciwych praktyk. Operatorzy telekomunikacyjni będą monitorować przychodzące połączenia i blokować te, które prezentują się jako zgłoszone wcześniej fałszywe numery. Ta nowa funkcjonalność ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników i ograniczenie możliwości podszywania się pod instytucje czy firmy.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat od Facebooka. Tym razem to nie oszustwo

Techniczne innowacje

W ramach porozumienia, UKE zapowiada wprowadzenie technicznego rozwiązania, które będzie unikatowe na skalę globalną - tzw. "bezpieczna zatoka". Ta innowacyjna technologia umożliwi weryfikację prawdziwości przychodzących połączeń, identyfikując, czy prezentowany numer jest autentyczny czy zmodyfikowany. Dzięki temu rozwiązaniu, próby podszywania się pod inne osoby czy organizacje zostaną skutecznie zablokowane lub połączenie zostanie zestawione bez prezentacji numeru dzwoniącego. 

Urząd Komunikacji Elektronicznej liczy na to, że to nowatorskie podejście znacząco ograniczy ryzyko stosowania spoofingu. Wdrożenie tej technologii planowane jest na wrzesień, co stanowi kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników polskich sieci telekomunikacyjnych.