Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ukryci pożeracze prądu w Twoim domu. Przez nie rachunki są wyższe
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 20.08.2024 22:34

Ukryci pożeracze prądu w Twoim domu. Przez nie rachunki są wyższe

prąd
fot. materiały własne / pxhere

W domach pełnych nowoczesnych technologii, niektóre urządzenia mogą zaskakująco intensywnie wpływać na wysokość rachunków za prąd. Choć wydają się niepozorne, mogą znacznie zwiększyć zużycie energii, nawet gdy nie są aktywnie używane. Sprawdź, które sprzęty warto odłączyć od prądu, aby zmniejszyć swoje rachunki.

Cichy złodziej w twoim domu

Wydawać by się mogło, że największymi pożeraczami energii w domu są te urządzenia, które pracują najgłośniej i najdłużej, jak pralki, lodówki czy piekarniki. Nic bardziej mylnego. Choć te sprzęty faktycznie zużywają sporo prądu, prawdziwymi winowajcami są często te urządzenia, których obecności nawet nie zauważamy. Jednym z liderów w tej niechlubnej kategorii są sprzęty, które działają w trybie stand-by. Mimo że wydają się wyłączone, wciąż pobierają prąd, a ich zużycie może zaskakująco szybko się sumować, generując niepotrzebne koszty. Małe, czerwone światełka na telewizorze czy dekoderze to znaki, że twoje urządzenia wciąż pobierają energię, nawet gdy wydają się „wyłączone”.

Będzie drożej - te podatki wzrosną od nowego roku Krok bliżej polskiej elektrowni atomowej. Rząd dorzuci miliardy, jest projekt

Urządzenia kuchenne – ciche winowajce wysokich rachunków

W kuchni znajduje się kilka urządzeń, które mogą działać nieprzerwanie, niepotrzebnie zwiększając zużycie energii. Mikrofalówka, chociaż jest używana sporadycznie, pozostawiona podłączona do prądu, stale pobiera energię na podtrzymywanie wyświetlacza i gotowość do natychmiastowego użycia. Innym przykładem jest ekspres do kawy, który często pozostawiamy włączony, aby był gotowy do przygotowania napoju w każdej chwili. Warto zatem rozważyć odłączanie tych urządzeń od sieci, gdy nie są używane, co pozwoli zredukować rachunki za prąd.

Jak zmniejszyć zużycie energii? Proste kroki, które warto podjąć

Aby zmniejszyć zużycie energii w domu, warto wprowadzić kilka prostych nawyków. Po pierwsze, regularnie wyłączaj z gniazdka urządzenia, które nie muszą być non stop podłączone do prądu. Po drugie, inwestuj w listwy zasilające z wyłącznikiem – umożliwią one łatwe odłączanie kilku sprzętów jednocześnie. Po trzecie, rozważ wymianę starszych urządzeń na bardziej energooszczędne modele, które są zaprojektowane z myślą o minimalnym zużyciu prądu w trybie standby. Małe zmiany mogą przynieść zauważalne oszczędności, a także zmniejszyć Twój ślad węglowy.


Dbając o oszczędność energii, nie tylko zmniejszasz swoje rachunki, ale także przyczyniasz się do ochrony środowiska. Warto zatem przeanalizować, które urządzenia w Twoim domu mogą być odpowiedzialne za wysokie zużycie prądu i podjąć odpowiednie kroki, aby zmniejszyć ich wpływ na Twoje finanse