Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ukryta funkcja mObywatel. Wielu Polaków nie ma o niej pojęcia
Michał Górecki
Michał Górecki 16.06.2024 22:25

Ukryta funkcja mObywatel. Wielu Polaków nie ma o niej pojęcia

mobywatel
Fot. Iberion

Czerwiec miesiącem zastrzegania numeru PESEL - wynikałoby z ostatnich danych, dot. tej aktywności wśród Polaków. przekazanych niedawno przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Ta czynność pomoże zabezpieczyć nasze dane i uchronić przed przykrymi konsekwencjami wykradania danych. Ale bywa uciążliwa. I to tez przewidział mObywatel.

mObywatel. Zastrzeganie numeru PESEL i "ukryta funkcja"

mObywatel, rządowa aplikacja mobilna, grupująca większość kluczowych usług publicznych, ma też funkcje nieuświadomione dotąd powszechnie. Chodzi o zastrzeganie numeru PESEL, czynności do której namawia ministerstwo cyfryzacji i rząd. Zastrzeganie PESEL-u pozwala na uniknięcie np. kradzieży tożsamości, choć nawet bardziej niż samej kradzieży - jej konsekwencji w postaci np. zaciągnięcia kredytu. 

Od 1 czerwca br. wszystkie firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzić, czy nasz PESEL został zastrzeżony jeszcze przed dokonaniem kluczowej operacji - np. właśnie udzieleniem pozytywnej opinii kredytowej. W praktyce zatem zastrzeganie numeru PESEL jest proste i szybkie - wystarczy aplikacja mObywatel. Co jednak, gdy - mając zastrzeżony PESEL - chcemy wziąć pożyczkę, podpisać umowę kredytową czy założyć konto w banku?

Rząd skontroluje smartfony Polaków. Nowe prawo komunikacyjne

Rząd zachęca do zastrzegania numeru PESEL i odwieszania go w razie potrzeby

Właśnie do takiego modelu korzystania z zastrzegania numeru PESEL namawia rząd. W myśl narracji ministerstwa, opłacalnym jest zastrzec swój numer PESEL i odwieszać go tylko w razie potrzeby. W ten sposób nasze dane są chronione i sami regulujemy, kiedy chcemy je ponownie odblokować. Także i pod takie rozwiązanie zaprojektowana została aplikacja rządowa - w mObywatelu w każdej chwili możemy cofnąć zastrzeżenie, a po 30 minutach ponownie zastrzec swój PESEL. W trakcie tego “okienka”, które sami regulujemy, podpisujemy konieczną umowę.

W ten sposób będziesz stale chronić swoje dane. Zarówno zastrzeżenie numeru PESEL jak i jego cofnięcie są natychmiastowe i odbywają się w czasie rzeczywistym, nawet w nocy i dni wolne od pracy - komentuje resort.

Na co wpływa zastrzeżenie numeru PESEL, a na co nie?

Zastrzeżony numer PESEL nie oznacza automatycznie zawieszenia naszej zdolności do realizacji usług publicznych. Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na:

 • sprawy urzędowe jak np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów,
 • sprawy zdrowotne - wizyty u lekarza, recepty itp.,
 • udział w wyborach,
 • ważność dokumentów,
 • korzystanie z profilu zaufanego,
 • podróżowanie poza granice kraju.

Skoro wszystkie te usługi są, nawet po zastrzeżeniu, nadal dostępne, to po co jest sama instytucja zastrzegania? Zastrzeżenie numeru PESEL uniemożliwi:

 • utworzenie nowego rachunku bankowego,
 • zaciągnięcie kredytu lub pożyczki,
 • zaciągnięcie usługi ratalnej,
 • podpisanie aktu notarialnego (sprzedaż/kupno),
 • otrzymanie kopii karty SIM,
 • wypłacenie w banku kwoty większej, niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia - obecnie 12.726 zł.

Właśnie w tych sytuacjach wystarczy cofnąć zastrzeżenie i po pół godzinie ponownie je w aplikacji zaznaczyć.