Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ukryta funkcja w przeglądarkach. Strony będą ładować się szybciej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.12.2023 09:14

Ukryta funkcja w przeglądarkach. Strony będą ładować się szybciej

komputer
Fot. Philipp Pistis / Pexels

Dobrodziejstwa szerokopasmowych łączy internetowych przyzwyczaiły nas do tego, że podczas przeglądania zasobów internetu najbardziej liczy się szybkość. Jakość połączenia to jednak nie jedyny sposób na przyśpieszenie ładowania stron. Można do tego wykorzystać funkcje ukryte w przeglądarkach internetowych.

Czym jest przyśpieszenie sprzętowe?

We wszystkich współczesnych przeglądarkach dostępna jest funkcja przyśpieszenia sprzętowego nazywanego też akceleracją sprzętową. Dzięki niej proces ładowania, a konkretniej renderowania stron może zostać odczuwalnie przyśpieszony. Wykorzystywane są w tym procesie różne komponenty sprzętowe, a nie tylko procesor.

Po włączeniu akceleracji sprzętowej przeglądarka uzyskuje dostęp do mocy obliczeniowej takich komponentów jak na przykład karta graficzna i jej GPU i to na nim może obliczać procesy związane z renderowaniem witryn, odciążając tym samym główny procesor. W rezultacie strony ładują się szybciej, a sprzęt jest obciążany w bardziej zrównoważony sposób.

Kolejna aplikacja Google zostanie zamknięta. W nowej pojawią się reklamy

Ograniczenia akceleracji sprzętowej

Rzecz w tym, że zazwyczaj przyśpieszanie sprzętowe jest dostępne w przeglądarkach jako funkcja opcjonalna. Trzeba ją samodzielnie odnaleźć i włączyć, aby korzystać z nowych możliwości. Co jest powodem, dla którego twórcy przeglądarek nie decydują się na „fabryczne” włączanie akceleracji w swoich programach?

Należy pamiętać, że wówczas przeglądarka zyska dostęp do nowych zasobów i zacznie je obciążać. Z akceleracji warto więc korzystać przede wszystkim wtedy, gdy na komputerze nie działa żadne zasobożerne oprogramowanie, które musiałoby współdzielić moc z przeglądarką.

Jak włączyć przyśpieszenie sprzętowe w przeglądarkach?

Ścieżka umożliwiające włączenie akceleracji różni się  w zależności od przeglądarki. W przypadku najpopularniejszej z nich, Chrome, należy w pierwszej kolejności kliknąć przycisk oznaczony pionowym wielokropkiem, a następnie przejść do ustawień przeglądarki. Tam przechodzimy do kategorii „System” i klikamy przełącznik przy „Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna”. Następnie trzeba ponownie uruchomić Chrome’a.

Zrzut ekranu 2023-12-11 180244.png

Podobnie proces włączania akceleracji przebiega w innych przeglądarkach zbudowanych na bazie Chrome. Np. w domyślnej przeglądarce Windowsa, Edge, także należy przejść do ustawień, następnie do kategorii „System i wydajność”. W Operze należy kliknąć przycisk z logo w lewym górnym rogu, z listy wybrać ustawienia, a następnie w kategorii „Podstawowe” zjechać na sam dół, gdzie znajdziemy odpowiedni przełącznik.

Zrzut ekranu 2023-12-11 175940.png

Z kolei w przeglądarce Firefox przyśpieszenie sprzętowe domyślnie jest włączone, jednak warto to zweryfikować. W tym celu udajemy się do ustawień przeglądarki i wybieramy kategorię „Ogólne”. Tam w podkategorii „Wydajność” (trzecia od końca) odznaczamy „Zalecane ustawienia wydajności” – wówczas wyświetlone zostaną informacje o przyśpieszeniu sprzętowym w Firefoksie.