Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > UOKiK przyjrzał się praktykom usług VOD. Automatyczne zgody na większe ceny nielegalne
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.12.2023 09:26

UOKiK przyjrzał się praktykom usług VOD. Automatyczne zgody na większe ceny nielegalne

amazon prime
Fot. Erik Mclean / Pexels

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie automatycznego obciążania kart płatniczych użytkowników przez Amazon, mimo zmiany wysokości abonamentu. To jednak wierzchołek góry lodowej – podobne praktyki realizowało wiele innych podmiotów.

Praktyki Amazonu pod okiem UOKiK

Sprawa, której przyjrzał się UOKiK, dotyczyła płatności za usługi Amazon Prime i Amazon Prime Video. Użytkownicy, którzy raz udostępnili korporacji dane swojej karty, byli automatycznie obciążani płatnościami za kolejne miesiące subskrypcji. Problem w tym, że ich kwota rosła.

W rezultacie użytkownicy płacili automatycznie więcej, mimo że nie wyrażali na to aktywnej zgody. Zwiększone opłaty z dnia na dzień obciążały rachunki powiązane z ich kartami płatniczymi, mimo że administrator usługi nie pytał wcześniej o zgodę na takie praktyki. Wychodzono z założenia, że wystarczy informacja o wzroście cen, a brak rezygnacji oznacza zgodę końcowego użytkownika.

„Milcząca zgoda” niezgodna z prawem

UOKiK właśnie uznał takie praktyki za nielegalne. Według Prezesa urzędu, Tomasza Chróstnego, użytkownicy każdorazowo muszą mieć prawo do wyrażenia świadomej zgody na wprowadzenie nowych warunków. Zwłaszcza jeśli dotyczą one zwiększenia opłat. Tymczasem Amazon sam sobie przyznawał prawo do automatycznego obciążania kart wyższą kwotą. Chróstny komentuje takie praktyki jednoznacznie:

W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali

W rezultacie uznania „milczącej zgody” za nielegalną w świetle polskiego prawa, Amazon musi zmodyfikować swoje działania tak, aby to użytkownicy decydowali, czy chcą kontynuować korzystanie z usług po podwyższeniu cen. Dzięki temu nie będzie już sytuacji, w których Amazon bez pytania o zgodę będzie pobierał wyższe kwoty niż te przewidziane w regulaminie, który zaakceptował użytkownik. 

UOKiK zweryfikuje kolejne usługi VoD

Decyzja w sprawie działalności korporacji Amazon to zaledwie pierwszy krok w walce z „milczącymi zgodami”. UOKiK poinformował, że weryfikowana jest działalność 7 innych podmiotów oferujących usługi w modelu subskrypcyjnym. Wśród nich znalazły się: Apple, Disney+, Google (z YouTube Premium), HBO Max, Microsoft (z GamePass), Netflix, Sony (z PlayStation Plus).