Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Uwaga na internetowy konkurs. Ukryta usługa za ćwierć tysiąca złotych miesięcznie
Fot. Pexels/Mikhail Nilov

Uwaga na internetowy konkurs. Ukryta usługa za ćwierć tysiąca złotych miesięcznie

15 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Zidentyfikowane zostało nowe zagrożenie czyhające na polskich internautów. W sieci można znaleźć informacje o fałszywych konkursach. Wzięcie w nich udziału naraża nas na członkostwo w usłudze subskrypcyjnej, która co miesiąc może nas pozbawić blisko 60 euro.

Fałszywy konkurs i usługa

Firma CyberRescue zwraca uwagę na nową aktywność cyberprzestępczą - organizatorzy fałszywego konkursu poszywają się pod markę Karpackie i obiecują nagrody w postaci gadżetów tej firmy, plecaków czy bluz. Tym razem jednak nie służy to prymitywnemu wyłudzeniu danych , lecz wmanewrowaniu ofiar w subskrypcję .

Decyzja o zarejestrowaniu się w konkursie, co ma wiązać się z otrzymaniem atrakcyjnie prezentujących się nagród, skutkuje przeniesieniem nas na stronę usługi ByteReads .

Disney został zhakowany. Przestępcy mają dostęp do haseł użytkowników i nowych projektów

Ukryta subskrypcja za ćwierć tysiąca

Szybko okazuje się, że ByteReads nie ma nic wspólnego z marką Karpackie, lecz stanowić ma usługę subskrypcyjną umożliwiającą dostęp do e-booków. Ma to być rzekomo największe tego typu repozytorium pozbawione ograniczeń znanych choćby z Legimi. Konto ma być darmowe, jednak na co innego wskazuje regulamin.

Zobacz: Awaria witryny Sejmu. Hołownia: atak DDoS. A może zwykła niekompetencja?

W nim znajdziemy zapis, który stanowi, że tylko pierwsze 7 dni korzystania z ByteReads (a w zasadzie your-premiums-music.com, bo taka usługa widnieje w regulaminie) jest darmowe. Następnie dochodzi do automatycznego przedłużenia, które będzie odnawiane co 30 dni. Przy każdym odnowieniu pobierana będzie opłata w wys. 57,95 euro, czyli ok. 250 zł .

Jak się chronić?

Usługa ByteReads niemal na pewno jest równie fałszywa , co konkurs Karpackiego. Przeoczenie może jednak słono kosztować, zwłaszcza że nie należy spodziewać się łatwej procedury anulowania subskrypcji.

Rozwiązaniem może być natomiast zablokowanie prób obciążeń karty w bankowości elektronicznej. I oczywiście rezygnacja z udziału we wszelkich budzących najdrobniejsze podejrzenia konkursach internetowych.

Sprytny atak phishingowy. Oszuści wysyłają dwie wiadomości
Awaria witryny Sejmu. Hołownia: atak DDoS. A może zwykła niekompetencja?
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech