Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Uwaga na podejrzane wiadomości na Facebooku. Hakerzy przejmują hasła i pieniądze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.01.2024 23:03

Uwaga na podejrzane wiadomości na Facebooku. Hakerzy przejmują hasła i pieniądze

Facebook
Fot. Pixelkult/Pixabay

Nowe zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa trafiło na Facebooka. Tym razem z użyciem wiadomości rozsyłanych za pośrednictwem komunikatora Messenger można zostać okradzionym z danych uwierzytelniania, co stwarza niebezpieczeństwo także dla naszych znajomych.

Podejrzane wiadomości na Facebooku

O odkryciu nowej kampanii poinformował działający przy Komisji Nadzoru Finansowego zespół CSIRT. Polscy użytkownicy Facebooka otrzymują przygotowaną po polsku wiadomość, w której zachęcani są do pobrania archiwum w postaci pliku ZIP.

Już na tym etapie powinno to wzbudzić naszą szczególną ostrożność. Zwłaszcza jeśli wiadomość nadeszła od innego użytkownika, który znajduje się już w gronie naszych facebookowych znajomych. Treść wskazuje bowiem, że kontakt wiąże się z ofertą sklepu. 

Dziura bezpieczeństwa w przeglądarce Opera. Pozwala na zdalne wykonanie kodu

Złośliwe oprogramowanie wykrada hasła

Zagrożenie jest tym większe, że w archiwum znajdziemy złośliwe oprogramowanie wyspecjalizowane w wykradaniu haseł. Wystarczy pobrać plik ZIP, rozpakować go i uruchomić plik wykonywalny, by urządzenie zostało zainfekowane.

W rezultacie dane logowania, także dane logowania do Facebooka, mogą trafić w ręce cyberprzestępców. Następnie mogą oni przejąć nasze konto w serwisie i dalej dystrybuować malware wśród naszych znajomych. Ich zakażenie to kolejna nieprzyjemność, jaka można wyniknąć z niefrasobliwego obchodzenia się z podejrzanymi plikami.

Zobacz także: Vectra podnosi ceny. Fatalne informacje dla wielu Polaków

Jak się chronić przed szkodnikiem?

Wiadomość, nawet jeśli weźmiemy na wzgląd, że pochodzi od znajomego, sama w sobie bije po oczach od czerwonych flag. Kontakt ze znajomym ma dotyczyć oferty bliżej nieznanego sklepu, a w dodatku treść zachęca do pobrania nieznanego pliku.

Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem, zawsze można kliknąć link prawym przyciskiem myszy, wybrać pozycję Skopiuj link, a następnie wkleić URL na stronie virustotal.com. Zawartość archiwum zostanie przeskanowana pod kątem zagrożeń bez konieczności pobierania pliku na pamięć urządzenia.