Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Uwaga posiadacze sprzętu Apple, hakerzy mają nowy sposób. To należy zrobić, żeby się chronić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.12.2023 15:13

Uwaga posiadacze sprzętu Apple, hakerzy mają nowy sposób. To należy zrobić, żeby się chronić

iPhone
Fot. Bagus Hernawan / Unsplash

Przyjęło się, że iPhone’y oferują wyższy poziom bezpieczeństwa niż smartfony z Androidem, jednak nie sposób się z tym zgodzić, choćby z braku obiektywnych kryteriów. W obu systemach regularnie odnajdywane są groźne luki,  tym razem jednak poważne dziury odnaleziono w oprogramowaniu Apple.

Groźna dziura w urządzeniach Apple

W przypadku urządzeń mobilnych narażeni są posiadacze wszystkich smartfonów iPhone, na których został zainstalowany system operacyjny iOS w wersji 17, choć nie tylko. Luki bezpieczeństwa odnaleziono w silniku przeglądarki Safari, WebKit. Znajdziemy ją nie tylko w smartfonach, ale też na iPadach oraz komputerach Mac. Słowem – wszędzie tam, gdzie internet można przeglądać z użyciem Safari. Skala jest więc ogromna.

Jak informuje TechRadar, sprawa jest tym poważniejsza, że wiadomo już o wykorzystaniu luki przez hakerów. Jak dotąd wiadomo o niej niewiele więcej poza tym, że przetwarzanie stron internetowych przez WebKit w Safari może posłużyć do kradzieży wrażliwych informacji. Inne odnalezione podatności mają z kolei pozwolić na zdalne wykonanie w wyniku podatności w obsłudze pamięci.

Ukryta funkcja w nowym iOS-ie 17 pozwala znacząco przyśpieszyć korzystanie ze smartfonu

Urządzenia narażone na atak

Problem dotyczy m.in. użytkowników, którzy zdecydowali się na instalację iOS-a 17 udostępnionego niedługo po wrześniowej premierze nowych iPhone’ów. Jak dotąd wiadomo, że jak najszybciej swoje urządzenia powinni zaktualizować posiadacze iPhone’ów XS oraz wszystkich nowszych, a także Maków z systemami w wersji Monterey, Ventura i Sonoma.

W przypadku tabletów Apple problem dotyczy iPada Pro 2. generacji w wersji z 12,9-calowym ekranem, 10,5-calowe iPada Pro, 11-calowego iPada Pro od 1. generacji w górę, a także iPada Air od 3. generacji, iPada od 6. generacji oraz iPada 5. generacji i nowszych.

Bezpieczne wersje oprogramowania

Dobre wieści są takie, że Apple wydało już aktualizację, dzięki której można zabezpieczyć system operacyjny swoich urządzeń z jabłkiem. Bezpieczne wersje oprogramowania to: iOS w wersji 17.1.2, iPadOS także w wersji 17.1.2 oraz komputery z macOS-em w wersji 14.1.2. Zaktualizować należy także przeglądarkę Safari – bezpieczne wydanie to 17.1.2.

Aby zdobyć bezpieczne wersje systemu operacyjnego iOS, należy udać się do ustawień systemowych, do kategorii Ogólne i podkategorii Aktualizacje oprogramowania. Tam na liście powinny się już znaleźć wymienione wcześniej bezpieczne wersje.

Źródło: TechRadar.com