Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > W całej Polsce trwa wymiana liczników na nowe. Czy za wymianę liczników trzeba płacić?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.10.2023 09:58

W całej Polsce trwa wymiana liczników na nowe. Czy za wymianę liczników trzeba płacić?

liczniki prądu
Fot. biznesinfo.pl

W całej Polsce trwa akcja wymiany liczników, w wyniku której docelowo do milionów gospodarstw trafią nowe urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Właściciele domów i mieszkań mają pytania co do przebiegu akcji oraz jedno zasadnicze pytanie – kto zapłaci za wymianę?

Po co wymienia się liczniki?

Największy w historii ogólnokrajowy program wymiany liczników energii elektrycznej trwa już od kilku miesięcy. Docelowo wymiana obejmie nawet 16 mln liczników, które zostaną zastąpione urządzeniami pozwalającymi dystrybutorom energii elektrycznej na zdalny odczyt informacji z urządzeń. Przedsięwzięcie ma się zakończyć w 2028 roku.

Program pozwoli dystrybutorom energii na nieprzerwaną telemetrię – nowe urządzenia wyposażone będą w moduł komunikacyjny, który na bieżąco będzie wysyłał informacje o zużyciu prądu do operatora sieci. Nie będzie już konieczności przeprowadzania kontroli, wysyłania informacji o zużyciu SMS-ami do firm dostarczających prąd, a dystrybutorzy zapewne nie omieszkają wykorzystać nowych możliwości do odnajdywania nadużyć. 

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja o lokalizacji

Problem cyberbezpieczeństwa

Komunikacja, a w konkretniej telemetria w nowych licznikach to jednak wyzywania w zakresie bezpieczeństwa. I to w kluczowym, energetycznym segmencie. Niestety w Polsce jak dotąd nie opracowano programu certyfikacji czy wymogów, dzięki którym mielibyśmy pewność, że nawet urządzenia wyprodukowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym będą odpowiednio zabezpieczone przed cyberatakami.

Jak opisywaliśmy to w ostatnich dniach, problem ten rozwiązali już nasi sąsiedzi. Czesi wprowadzili program rekomendacji, dzięki którym można zweryfikować bezpieczeństwo łańcucha dostaw. W domach niemieckich montować można tylko urządzenia wyprodukowane przez tamtejsze firmy. W Polsce brakuje takich mechanizmów, przez co w kwestii bezpieczeństwa nowych „inteligentnych” liczników trzeba na razie polegać na deklaracjach i producentów i dystrybutorów. 

Czy za wymianę liczników trzeba płacić?

To nie bezpieczeństwo jest jednak największym zmartwieniem odbiorców energii, lecz koszty całego przedsięwzięcia. Uspokajamy – wymiana liczników jest całkowicie darmowa. Wszelkie koszty są pokrywane przez samych dystrybutorów energii, czy to w domach, czy mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym.

Należy jednak zachować czujność – z pewnością nie zabraknie oszustów, którzy ogólnopolski program wymiany liczników będą próbować wykorzystać do wyłudzeń czy kradzieży. Należy wówczas pamiętać, że w żadnym wypadku monterzy nowych czytników pozwalających na zdalny odczyt nie mają prawa żądać od nas żadnych pieniędzy.