Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > W taki sposób możesz stracić pieniądze z bankomatu. Trzeba uważać na ten istotny szczegół
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.12.2023 13:18

W taki sposób możesz stracić pieniądze z bankomatu. Trzeba uważać na ten istotny szczegół

bankomat, zdjęcie ilustracyjne
Marek BAZAK/East News

Bankomat może nie chcieć oddać naszej karty płatniczej. W takiej sytuacji należy być czujnym, bo może nie być to zwykła awaria maszyny, a zamierzone działanie oszustów. Okazuje się, że potrzebny jest im tylko kawałek papieru. 

Zacięcie się karty płatniczej w bankomacie

Awarie w bankomatach to częste zjawisko. Jednak okazuje się, że oszuści znaleźli sposób na to, żeby maszyny się zacinały i nie były w stanie oddać naszej karty płatniczej. Taka metoda jest bardzo popularna wśród złodziei we Francji. Wykorzystują w tym celu kawałki papieru i blokują nimi kieszeń na kartę. W ten sposób oszuści będą próbowali ukraść pieniądze. 

Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać

Pułapki w bankomatach

Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, musimy zachować szczególną ostrożność. Oszuści wykorzystują także fałszywą naklejkę z numerem telefonu do serwisu, który odpowiada za obsługę maszyny. W rzeczywistości możemy dodzwonić się do złodzieja, który pokieruje nas tak, żebyśmy stracili swoje wszystkie oszczędności z konta. W takim przypadku, najlepiej skontaktować się z naszym bankiem i zablokować kartę, która utknęła w bankomacie.

Można stracić wszystkie pieniądze z konta

Jeśli zadzwonimy pod taki fałszywy numer, oszust podający się za serwisanta poprosi nas o dane osobowe oraz o numer PIN do karty płatniczej, które rzekomo są niezbędne do wyciągnięcia i zabezpieczenia karty. 

Zobacz też: Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać
 

Następnie zostaniemy poinformowani o tym, że karta w najbliższym czasie zostanie wyciągnięta z bankomatu i dostaniemy ją w liście. Oczywiście nie jest to prawda, a oszust może wykorzystać dane do wyczyszczenia naszego konta, a nawet do wzięcia na nas kredytu.