Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > W Warszawie otwarto wyjątkowy obiekt. To pierwsze takie muzeum w Polsce
Paula Drechsler
Paula Drechsler 01.11.2023 09:48

W Warszawie otwarto wyjątkowy obiekt. To pierwsze takie muzeum w Polsce

wystawa
melt museum/materiały prasowe

W Warszawie powstało nietypowe muzeum - melt museum. Próżno szukać drugiego takiego obiektu w naszym kraju, ani nawet w tej części Europy. “To pierwsze w Polsce multisensoryczne immersyjne doświadczenie”. O co chodzi w tej immersyjnej rozrywce dla całej rodziny? Parę słów o wystawach, godzinach otwarcia i biletach.

Nowy obiekt w centrum Warszawy dla całej rodziny

W centrum stolicy przy Placu Powstańców Warszawy 2A otwarto nowe muzeum - melt museum. Przestrzeń ponad 600 m2 wypełniają dużej skali projekcje. Jak objaśniają twórcy przestrzeni, to “interaktywne instalacje multimedialne i koncepcyjne przestrzenie tematyczne, połączone multisensoryczną ścieżką doświadczeń, przenoszące odbiorców w inne światy i angażujące w nową przygodę”. 

Za pomysłem nietypowego muzeum, w którym można zanurzyć się w inny świat, stoją Kamila Staszczyszyn i Kuba Matyka ze studia MELT IMMERSIVE, a za warstwę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada współtwórca duetu RYSY, kompozytor i producent Wojciech Urbański, który przygotował ścieżkę dźwiękową. Czego można się spodziewać po tym muzeum?

melt museum (1).jpg
materiały prasowe melt museum

W kilkunastu pomieszczeniach można zatapiać się w przygotowanych przez artystów ekspozycjach. Jednak zamiast wystawionych w gablotach eksponatów czy wiszących na ścianach obrazów, na gości czeka doświadczenie przygotowane dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Zwiedzający mogą się tu zanurzyć się w wirtualnym świecie i przeżyć coś nowego. “Melt museum wykracza poza ramy tradycyjnego muzeum, oferując gościom sensoryczną podróż w świat sztuki nowych mediów, technologii i pochłaniającej rozrywki”, opisują projekt twórcy. Jak wyglądają wystawy i kiedy można oglądać?

Uwaga na poważne zagrożenie, można stracić majątek. Mamy listę podatnych urządzeń Znany bank ogłasza istotne zmiany. Jest ważny komunikat dla klientów

Współpraca z NVIDIA i pierwsza wystawa stała

Ta podróż jest możliwa dzięki kreatywności twórców, ale i ze względu na wsparcie innych specjalistów. Partnerem technologicznym pierwszej wystawy stałej - Artificial Dreams - jest firma NVIDIA. Immersyjne instalacje powstały z wykorzystaniem kart graficznych GeForce RTX, będących elementem platformy NVIDIA Studio, skierowanej do artystów, projektantów, inżynierów i specjalistów, potrzebujących najlepszych narzędzi do pracy z obrazem, wideo czy wirtualną rzeczywistością. W skład platformy Studio wchodzą wydajne karty graficzne, specjalistyczne oprogramowanie oraz dedykowane sterowniki Studio, zapewniające optymalną produktywność i stabilność pracy. Czego dotyczy prezentacja wynikająca z tej współpracy?

- Stała ekspozycja Artificial Dreams jest poświęcona relacji człowieka ze sztuczną inteligencją, balansująca pomiędzy techno-utopią a cyberpunkową wizją przyszłości w dynamicznej, audiowizualnej oprawie. To miejsce zostało stworzone dla wszystkich ludzi – bez ograniczeń wiekowych, dlatego wizyta w melt museum będzie idealna zarówno na randkę, wypad z przyjaciółmi, jak i spędzanie czasu całą rodziną. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo atrakcji nie brakuje - opowiadają twórcy. 

Obiekt mieści się na trzech kondygnacjach, więc jest co robić.

- Od progu gości wita the rift 2023, czyli „oko” meltaversum, wszechobecnej sztucznej inteligencji, które śledzi każdy ruch. Bramę do doświadczeń na wyższym poziomie otworzy m.in. hyperspace 2023, odbijający w lustrzanym wymiarze multiplikujące się hologramy czy the grid 2023, który zabierze odwiedzających w międzygalaktyczną podróż pełną świateł i dźwięków. W melt museum zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym - opisują założyciele. 

Twórcom zależało bowiem, by dzięki immersyjnym doświadczeniom przenieść odbiorcę w inny wymiar i sprawić, by na chwilę zapomniał o tym, co go na co dzień otacza. Kiedy można odwiedzić muzeum i ile kosztują bilety?

Ceny biletów i godziny otwarcia melt museum

Zgodnie z wykazem na stronie internetowej melt museum, obiekt jest czynny od wtorku do piątku od 13:00 do 22:00, a w weekendy od 10:00 do 22:00. Bilety na wystawę można kupić online lub na miejscu. Do 19 listopada obowiązuje związana ze świeżym otwarciem promocja Early Access i dzięki temu wejściówki są tańsze. Bilet normalny kosztuje 60 zł, a ulgowy 50 zł. Istnieją też różne zniżki, np. dla rodzin (2+1, 2+2), dla dzieci (maluchy do 4 roku życia wchodzą bezpłatnie), studentów i grup (4 za 3). 

Założyciele nie poprzestają na tym, co jest teraz w ofercie i już planują kolejne wystawy. Więcej informacji, możliwość zaplanowania wizyty indywidualnej lub w ramach odwiedzin grupy zorganizowanej oraz szczegóły na temat muzeum można znaleźć na stronie obiektu meltmuseum.com.

Zrzut ekranu 2023-11-01 090905.jpg
melt museum