Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kontrole w domach Polaków, sypią się kary. Kilka tysięcy osób ma problem. A to dopiero początek
Paula Drechsler
Paula Drechsler 24.10.2023 11:24

Kontrole w domach Polaków, sypią się kary. Kilka tysięcy osób ma problem. A to dopiero początek

pukanie do drzwi
Marek BAZAK/East News

Trwają kontrole w polskich gospodarstwach domowych oraz instytucjach. Wszystko przez konieczność uiszczania jednej konkretnej opłaty i często uchylanie się od tego narzuconego obowiązku.

Konsekwencje uchylania się od opłat

Długa lista różnych rachunków, podatków i opłat wiele osób przyprawia o zawrót głowy - tym bardziej, że łatwo zapomnieć o terminach przy tak dużej liczbie rozmaitych zobowiązań. Niedotrzymywanie terminów płatności może prowadzić do kontroli, wezwań do uregulowania zaległości finansowych, a nawet wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Mowa tu między innymi o uchylaniu się od opłat za abonament RTV. Według superbiz.se.pl, po przeprowadzonych w pierwszej połowie 2023 r. roku kontrolach, wszczęto niemal 6 tysięcy postępowań wobec osób, które uchylały się od zapłaty.

Wspomniane źródło informuje, że dane na temat liczby czynności egzekucyjnych związany z niepłaceniem abonamentu RTV pochodzą od Ministerstwa Finansów. Kontrole przeprowadza natomiast wyznaczona do tego grupa osób z ramienia Poczty Polskiej. W przypadku osób, które zarejestrowały kiedyś telewizor lub radio, a nie płacą abonamentu RTV, nie trzeba nawet kontroli – informuje dziennik.pl. "Poczta sama sprawdza, czy opłaty wpływają na konto. Dłużnik otrzymuje wezwanie do uregulowania zaległości, a jeśli tego nie zrobi - tytuł wykonawczy trafi do urzędu skarbowego i zaległe opłaty wyegzekwuje komornik”, wyjaśnia superbiz.se.pl

Skandal w znanym polskim banku? Klientka w gorzkich słowach opowiedziała o sytuacji

Kary za niepłacenie za abonament RTV

Do kontrolowania tego, czy odbiornik zarejestrowano i odprowadzane są za niego odpowiednie opłaty, uprawnieni są pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, wyjaśnia superbiz.se.pl. Warto o tym pamiętać, ponieważ oszuści chętnie wykorzystują ten fakt i podając się np. za listonosza, chcą wejść do domu pod pozorem kontroli. Kontroler, który faktycznie wykonuje obowiązki zlecone przez Pocztę Polską ma obowiązek okazać odpowiednie upoważnienie do wykonania czynności, legitymację służbową, a na wezwanie kontrolowanego także dowód osobisty. Co więcej, nawet wówczas nie ma obowiązku wpuszczać takiego wysłannika do domu.

“Potwierdza to często przytaczany wyrok NSA z 26 września 2018 roku (II GSK 590/18), wskazujący, że co prawda kontrolerzy Poczty Polskiej podmiot uprawniony do przeprowadzenia kontroli, ale podkreślić należy, że ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat”, przekazuje gazetaprawna.pl

Gdy jednak zostanie ujawnione uchylanie się od obowiązku zapłaty, to najniższe kary według superbiz.se.pl wynoszą 261 zł za radio i 819 zł za telewizor. Do tego dochodzi ewentualne postępowanie.

Abonament RTV - kiedy trzeba płacić?

Abonament RTV jest źródłem długotrwałych kontrowersji wśród mieszkańców Polski. Ostatnio kwestia tej daniny stała się jeszcze bardziej paląca, ponieważ wielu ludzi argumentuje, że choć posiadają telewizor, to przecież nie korzystają na nim z tradycyjnych kanałów telewizyjnych, a jedynie subskrybują usługi strumieniowania, takie jak Netflix, Disney+ czy HBO Max. Mimo to obowiązujące przepisy są jasne: posiadając odbiornik, trzeba płacić abonament, niezależnie od tego, czy się go używa do oglądania tradycyjnych stacji telewizyjnych, czy też nie. Tak samo jest w przypadku radia - nie trzeba go słuchać, wystarczy sam fakt trzymania urządzenia w domu i to, że w każdej chwili można je włączyć.

Warto pamiętać, że termin spłaty należności mija każdego 25 dnia miesiąca. Jeśli więc nie uregulowaliśmy rachunku na rok z góry, warto zanotować sobie tę datę. W październiku na uiszczenie daniny nie ma już za wiele czasu - termin mija bowiem 25, czyli jutro. 

Zaległy abonament RTV ulega przedawnieniu po 5 latach od momentu upłynięcia terminu obowiązkowej płatności, dodaje superbiz.se.pl.