Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.06.2024 18:37

Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie

mObywatel
fot. materiały własne

Aplikację mObywatel zdecydowanie warto mieć w swoim telefonie. Potrafi ona nie tylko znacznie ułatwić życie polskiemu obywatelowi, ale i pomoże zabezpieczyć swoje finanse. Szczególnie warto rozważyć aktywowanie jednej opcji. 

Funkcje aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel posiada wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest mDowód – dzięki niej, mając w telefonie w pełni legalny i uznawany jako dowód tożsamości dowód elektroniczny, ten plastikowy możemy zostawić w domu. Aplikacja zapewnia też dostęp do tymczasowego prawa jazdy, które jest ważne natychmiast po zdaniu egzaminu, a przed odebraniem fizycznego dokumentu. Dzięki mObywatelowi można w końcu logować się do większości usług publicznych, podpisywać dokumenty, składać wnioski do instytucji państwowych, czy nawet zgłaszać naruszenia środowiskowe. 

HBO Max zastąpione przez MAX. Niektórzy nie muszą płacić przez pół roku

Zastrzeżenie PESEL

Nową funkcją aplikacji mObywatel jest zastrzeżenie numeru PESEL. W ubiegłym roku na taki krok zdecydowało się około milion Polaków. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że z czasem więcej osób będzie podejmowało taką decyzję. Dzięki niej można bowiem uniknąć kradzieży tożsamości, a nawet kradzieży oszczędności życia. 

Od 1 czerwca wszelkie instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu, pożyczki czy podpisaniem jakiejkolwiek umowy, muszą sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. To obowiązek, który nałożył na nie rząd. Zastrzeżenie PESEL to dodatkowe zabezpieczenie przez oszustami i złodziejami. W przypadku kradzieży dokumentów i uzyskania dostępu do wrażliwych danych osobowych, ktoś w łatwy sposób może na przykład zaciągnąć kredyt na ich właściciela. Kiedy ofiara takich działań zdecyduje się wcześniej zastrzec swój numer PESEL, nie będzie musiała spłacać takiego kredytu. 

Jak zastrzec numer PESEL?

Swój numer PESEL może zastrzec każda pełnoletnia osoba. Da się to łatwo zrobić przez internet, na przykład za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Po jej uruchomieniu i zalogowaniu się, taka opcja od razu pokaże się na ekranie. PESEL można również zastrzec w dowolnym urzędzie gminy. W przypadku chęci podpisania umowy z instytucją finansową, na przykład dotyczącej wzięcia kredytu, na czas załatwiania formalności równie łatwo można cofnąć zastrzeżenie, warto to jednak uczynić 12 godzin przed formalnościami.