Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważna nowość zmierza do mObywatela. O co chodzi z zastrzeżeniem PESEL?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.11.2023 12:46

Ważna nowość zmierza do mObywatela. O co chodzi z zastrzeżeniem PESEL?

dowód osobisty
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już 17 listopada w aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja. Będzie można dzięki niej zastrzec swój numer PESEL? Jak działa ten mechanizm i do czego można go wykorzystać?

Duża nowość w aplikacji mObywatel

Należy zaznaczyć, że o ile nowa funkcja pojawi się w aplikacji mObywatel dopiero za dwa dni, to jej podstawa prawna wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku. W praktyce oznacza to, że nie zawsze zastrzeżenie numeru będzie w stu procentach skuteczne. Warto jednak zaznajomić się z nowością już teraz.

W aplikacji pojawi się cały nowy moduł, dzięki któremu docelowo można będzie szybko zablokować wszelkie próby weryfikacji PESEL. Takie próby mogą być podejmowane m.in.  przez banki, zaś ich uniemożliwienie może stanowić ochronę zarówno przed niechcianą weryfikacją, jak i próbami oszustw czy kradzieży tożsamości. Przyda się także, gdy zagubimy lub zostanie nam skradziony dokument zawierający PESEL.

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych

Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL?

Moduł zastrzegający numer PESEL w aplikacji mObywatel pozwoli nie tylko na samo ustanowienie blokady, ale także na sprawdzenie, kto próbował dokonać jego weryfikacji. Dostępny będzie czytelny podgląd historii wraz z podmiotem, tak aby użytkownik miał dostęp do informacji, czy dana próba była podejmowana z jego inicjatywy i za jego zgodą. W aplikacji zostanie wskazany powód sprawdzenia PESEL, jak i adres, pod którym zarejestrowany jest weryfikujący podmiot.

Operacje związane z zastrzeżeniem numeru PESEL będą także zintegrowane z systemem powiadomień w aplikacji mObywatel. Dzięki temu z użyciem powiadomień push szybko dowiemy się o aktualnym statusie.

Co można, a co nie po zastrzeżeniu numeru PESEL?

Zastrzeżenie PESEL-u w aplikacji mObywatel, jak i jego cofnięcie jest dostępne całkowicie bezpłatnie. W każdej chwili można będzie usunąć blokadę lub zdecydować przy jej zakładaniu, by ta obowiązywała tylko w skazanym przez użytkownika czasie. W zasadzie jedynym ograniczeniem będzie to, że po odblokowaniu numeru trzeba będzie odczekać 30 minut, by móc zablokować go ponownie. Tyle powinno wystarczyć, by np. kupić coś na raty czy wziąć pożyczkę.

Co więcej, mimo zastrzeżenia, użytkownicy mObywatela nadal będą mogli korzystać z części usług publicznych i prywatnych, np. odwiedzić lekarza, wykupić e-receptę, bilety lotnicze czy załatwić sprawę urzędową. Zastrzeżenie uniemożliwi jednak wzięcie kredytów, rat, załatwienie spraw notarialnych, zawarcia umowy abonamentowej na telefon czy sprzedaż nieruchomości.