Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważne zmiany dla posiadaczy smartfonów Samsung. Chodzi o baterię
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.12.2023 20:44

Ważne zmiany dla posiadaczy smartfonów Samsung. Chodzi o baterię

smartfony samsung
JUNG YEON-JE/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Samsung od wielu lat pozostaje najpopularniejszym producentem smartfonów z Androidem, co widać także w Polsce. Dla ich użytkowników mamy ważne wiadomości związane z nadchodzącą aktualizacji nakładki OneUI. Nowa wersja oprogramowania jeszcze skuteczniej pozwoli oszczędzać akumulator, choć zdecydować o tym trzeba będzie samodzielnie.

Nadchodzi premiera One UI 6.1

Jak informuje serwis Telepolis.pl, nadchodząca nowa wersja One UI oznaczona numerem 6.1, która ukaże się najpewniej wraz z premierami nowych flagowych urządzeń Samsunga, wprowadza szereg nowości w zarządzaniu energią. Chodzi więc o kluczowy element, zwłaszcza że Samsung nie słynie z tego, aby montować w swoich smartfonach szczególnie pojemne akumulatory.

Często niewiele zmienia stosowanie dobrych praktyk w ładowaniu smartfonów. Choć minęły już czasy, gdy zachodziła konieczność „kalibracji”, a współczesne komponenty w dużej mierze automatycznie wdrażają ograniczenia wydłużające żywotność baterii, to nadal opracowywane są w tym obszarze innowacje. Wiemy już więcej na temat nowości w tym obszarze, jakie wprowadzi kolejne One UI.

Poważny problem ze smartfonami w metrze, zaczynają "wariować". Warszawiacy są zaniepokojeni

Nowe ustawienia oszczędzania baterii

Wkrótce w mechanizmach oszczędzania baterii w smartfonach Samsung pojawią się nowe ustawienia. Dzięki nim, oprócz włączenia lub wyłączenia ochrony baterii, co było dostępne w One UI już wcześniej, pojawią się tryby różniące się zakresem ograniczeń. Dostępne będą trzy ustawienia: podstawowy, adaptacyjny oraz maksymalny.

W podstawowym wariancie mowa o najmniej ekonomicznym i najmniej dbającym o żywotność baterii profilu. Po jego ustawieniu akumulator urządzenia podłączonego do sieci będzie ładowany do 100 proc. Następnie ładowanie będzie wyłączane i ponownie włączy się, gdy bateria osiągnie 95 proc. naładowania.

W trybie adaptacyjnym pod uwagę brana jest analiza zachowania samego użytkownika. Na przykład jeśli mamy zwyczaj ładowania smartfonu w nocy, to oprogramowanie będzie wstrzymywało ten proces do momentu osiągnięcia 80 proc. Następnie – znów na podstawie analizy pory, w której zaczynamy korzystać ze smartfonu – będzie tak doładowywać akumulator, aby zaraz po przebudzeniu jego posiadacza bateria była w pełni naładowana.

Profil maksymalny jest najbardziej restrykcyjny, a jednocześnie może się najskuteczniej przełożyć na efektywność w zachowaniu kondycji akumulatora. Tutaj bez względu na porę czy analizę zachowania użytkownika ładowanie zawsze zatrzymuje się na 80 proc.

Premiera One UI 6.1 już w styczniu

Nowa wersja nakładki Samsunga zacznie trafiać na wybrane urządzenia już w przyszłym miesiącu. Nie jest jeszcze znana ostateczna lista modeli smartfonów, które zostaną zaktualizowane. Producent podkreśla jednak, że pełnię możliwości aktualizacji będzie wykorzystywał nadchodzący Galaxy S24, który zagospodaruje możliwości sprzętowe na rzecz funkcji związanych z tzw. sztuczną inteligencją.

Źródło: telepolis.pl