Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem zastrzeżony PESEL i mObywatel
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.06.2024 16:31

Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem zastrzeżony PESEL i mObywatel

mObywatel
Fot. materiały własne

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dotyczący procesu zastrzegania numeru PESEL. Zdecydowało się na to już aż 4 miliony osób. Niemniej resort postanowił przypomnieć, że należy pamiętać, iż zastrzeżenie numeru PESEL niesie ze sobą konkretne konsekwencje.

Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Zastrzeżenie numeru PESEL w ostatnich tygodniach był tematem numer jeden. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat podsumowujący początki istnienia tej opcji. Ujawniono dane dotyczące tego, jak wielu Polaków się na to zdecydowało. Skala może zaskakiwać. Kluczowe może być w tym przypadku łatwość w obsłudze tej opcji w rządowej aplikacji mObywatel.

ZOBACZ TAKŻE: Komornik już nie wyśle do Ciebie listu. Ważne zmiany od 1 lipca

Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie podało, iż już 4 miliony osób zastrzegło swój PESEL. Jest to o tyle ważne, iż od 30 czerwca 2024 r. instytucje finansowe zostały zobowiązane do sprawdzania specjalnego rejestru PESEL. To nie wszystko, co trzeba wiedzieć. Chociaż jak podkreśla resort, zdecydowanie się na zastrzeżenie numeru PESEL może uchronić przed oszustwami, to niesie ze sobą konsekwencje, o których każdy powinien wiedzieć.

Kontrole abonamentu RTV odchodzą do lamusa. Mają inny pomysł

Aż 4 miliony Polaków zastrzegło PESEL, muszą to wiedzieć

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe z poziomu wygodnej kanapy. Wystarczy do tego telefon z internetem i zainstalowana aplikacja mObywatel. Dwa pozostałe sposoby na wykonanie tego procesu to udanie się do urzędu albo skorzystanie z rządowej strony gov.pl. Co ważne, jest to zupełnie darmowe i dobrowolne. Państwo nie zrobi tego automatycznie oraz odgórnie.

Chociaż zastrzeżenie PESEL-u niesie ze sobą korzystne efekty, to Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie przypomina, iż trzeba mieć świadomość wszystkich skutków, jakie niesie ze sobą ta decyzja. Kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie? Lista wskazana przez resort jest długa. Mowa o przypadkach, gdy chcemy:

  • utworzyć nowy rachunek bankowy (konto oszczędnościowe lub oszczędnościowo-rozliczeniowe),
  • wziąć kredyt lub pożyczkę,
  • kupić coś na raty (kiedy oznacza to wzięcie kredytu konsumenckiego)
  • podpisać akt notarialny dotyczący nieruchomości (np. gdy sprzedajesz lub kupujesz nieruchomość),
  • otrzymać kopię swojej karty SIM (to ważne, bo taka kopia może pozwolić przestępcom autoryzować transakcje bankowe kodem SMS),
  • wypłacić w placówce bankowej większą kwotę pieniędzy (powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, co 1 czerwca 2024 roku wynosi 12 726 zł). W takim przypadku cofnij zastrzeżenie przed wydaniem bankowi dyspozycji o wypłatę gotówki w tak dużej kwocie. Jeśli tego nie zrobisz, bank wstrzyma wypłatę gotówki na 12 godzin (pomimo cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL w tym czasie).

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? Można to zrobić w aplikacji mObywatel

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL możliwe jest w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie potwierdziło to w komunikacie, ale ponownie wyjaśniło, iż można to zrobić dwutorowo. Jedna z możliwości dotyczy opcji bezterminowej.

ZOBACZ TAKŻE: Nietypowe ogłoszenie o pracę podbija sieć. Trudno uwierzyć, czego wymagają

Oznacza to, że Twój PESEL przestanie być chroniony aż do czasu Twojego ponownego zastrzeżenia - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie odnoszącym się do cofnięcia zastrzeżenia w aplikacji mObywatel. 

Druga spacja wskazana przez resort wskazuje, iż można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL jedynie czasowo. Ta opcja sprawi, iż aplikacja mObywatel zapyta o to, kiedy ma nastąpić automatyczne wznowienie zastrzeżenia.