Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważny komunikat od Facebooka – trzeba podjąć kluczową decyzję
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.02.2024 09:50

Ważny komunikat od Facebooka – trzeba podjąć kluczową decyzję

Facebook
Fot. Brett Jordan/Unsplash

Dzień wejścia w życie europejskiego aktu o rynku cyfrowy (DMA) nadchodzi wielkimi krokami, ale zdecydowana większość administratorów usług internetowych już teraz wprowadza zmiany, dzięki którym ich produkty będą zgodne z nowymi regulacjami. Tak też jest z komunikatorem Messengerem, który także w Polsce zaczął powiadamiać użytkowników o zmianach.

Nowe powiadomienia w Messengerze

Jak donosi serwis benchmark.pl, w Polsce zaczęły pojawiać się ważne powiadomienia dotyczące tego, jak chcemy korzystać z Messengera. Nie jest to tylko komunikat, konieczne jest także podjęcie decyzji przez użytkowników. I jest to decyzja bardzo ważna – zależnie od wyboru znacznie może się zmienić sposób, w jaki działa Messenger.

Akt o rynku cyfrowym wymusza m.in. na korporacji Meta rozdzielenie kont w usługach, które dotychczas były połączone. Dotyczy to także Facebooka i Messengera. Zależnie od woli użytkownika, można rozłączyć komunikator i serwis społecznościowy lub podjąć decyzje, aby korzystać ze zintegrowanego konta, czyli dokładnie tak, jak miało to miejsce dotychczas.

Messenger usuwa starsze wiadomości – tak można temu zapobiec

Meta zmuszona rozdzielić konta

Dla wielu użytkowników możliwość rozdzielenia konta wydawała się atrakcyjna – ci, którzy nie chcieli korzystać z Facebooka, ale dostęp do komunikatora był im niezbędny, od dawna oczekiwali takich możliwości. Dotąd co prawda można było dezaktywować konto i nadal korzystać z Messengera, jednak po całkowitym usunięciu konta traciliśmy dostęp także do komunikatora. DMA miało szanse to zmienić.

Niestety, metoda implementacji nowych regulacji przez Meta skutecznie zniechęca do tego, by rozdzielać konta. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z komunikatora oddzielnie, wówczas utracimy wszystkie dane zgromadzone w Messengerze. Przede wszystkim nie będziemy mieli dostępu do historii rozmów, które przeprowadziliśmy wcześniej.

Ważne konsekwencje decyzji

To jednak nie jedyne ograniczenie. Znacznie ważniejsze będzie to, że po rozdzieleniu konta tracimy dostęp do znajomych zgromadzonych na Messengerze. Lista kontaktów w komunikatorze będzie pusta, gdyż to na Facebooku, a nie Messengerze gromadziliśmy dotychczas kontakty. Oczywiście można dodać nowych-starych znajomych ręcznie, jednak będzie to uciążliwe.

Korporacja Meta zdecydowała się zatem na wdrożenie zmian w taki sposób, aby skutecznie zniechęcać użytkowników do opuszczania Facebooka. Zaskoczeń nie ma – podobnie Apple, które przez DMA musi otworzyć swój ekosystem, robi wszystko, żeby zniechęcić do korzystania z zamienników App Store czy Safari. Pozostaje więc czekać na wejście w życie aktu o rynku cyfrowym i obserwować, jak na takie zmiany zareaguje Komisja Europejska.

Źródło: benchmark.pl