Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważny komunikat PKO BP. Od 20 marca zniknie jedna metoda płatności
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.03.2024 16:06

Ważny komunikat PKO BP. Od 20 marca zniknie jedna metoda płatności

pko bp
Fot. materiały własne

PKO Bank Polski opublikował komunikat, w którym informuje o gruntownych zmianach w tym, jak klienci banku będą mogli płacić z użyciem swoich smartfonów. Zmiany zaczną wchodzić w życie jeszcze w marcu i wymagają od użytkowników dokonania zmian na swoich urządzeniach.

Koniec płatności NFC w IKO

Klienci PKO BP zostaną pozbawieni możliwości wykorzystania dotychczasowego systemu płatności dokonywanych z użyciem smartfonów. Chodzi o te sytuacje, w których płacimy z użyciem modułu NFC wbudowanym w smartfony. Transakcje internetowe dokonywane za pośrednictwem przeglądarki – czy to z użyciem danych kart płatnych, czy przez systemy płatności – będą działać bez zmian.

Dotychczasowy mechanizm płatności z użyciem modułu NFC w smartfonie polegał na wykorzystaniu w tym celu oficjalnej aplikacji banku, IKO. Była ona po prostu podpięta do programu. Już od 20 marca funkcja będzie jednak stopniowo usuwana z aplikacji, przez co bank zachęca do stosowania nowych metod.

mBank ostrzega klientów przed oszustami. Przekazano ważne wieści

PKO BP poleca korzystanie z BLIK-a

Po wprowadzeniu zmian w PKO BP dostępne będą dwa sposoby płacenia z użyciem smartfonów. Sam bank zachęca do wykorzystania w tym celu systemu BLIK. Można nim płacić na wszystkim terminalach w Polsce, zaś za granicą na terminalach obsługujących środki płatności Mastercard. Co ważne, nie jest naliczana opłata za przewalutowanie.

Aby rozpocząć korzystanie z BLIK-a w płatnościach zbliżeniowych, należy przejść w aplikacji do działu Płatności, a następnie Płatności zbliżeniowe. Po kliknięciu przycisku z trzema kropkami wybieramy Ustawienia płatności, a potem Źródło płatności. Dalej należy przejść do Płatności zbliżeniowe BLIK-iem i wybrać konto, z którego chcemy dokonywać płatności, wybrać sposób ich potwierdzania i zatwierdzić zmiany.

Pozostałe obsługiwane systemy płatności

Choć PKO BP zachęca do wykorzystania BLIK-a, to możliwe jest także użycie Google Pay, czyli systemu obsługi kart wszytego w Androida. Wystarczy dodać w nim kartę, by płacić z użyciem modułu NFC. Ponadto płatności zbliżeniowe w PKO BP działają także w Garmin Pay, SwatchPAY! I Xiaomi Pay.