Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich klientów
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 11.04.2024 11:14

Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich klientów

PKO Bank Polski
Fot. materiały własne

Bank PKO ostrzega swoich klientów przed nową falą oszustw online, która wykorzystuje fałszywe wiadomości podszywające się pod oficjalne komunikaty bankowe. Przestępcy wysyłają e-maile podszywając się pod PKO Bank Polski. Niebezpieczne załączniki zawierają złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputery i doprowadzić do utraty pieniędzy oraz kontroli nad kontem bankowym.

Rozpoznaj fałszywe komunikaty bankowe

Bank PKO ostrzega swoich klientów przed fałszywymi wiadomościami, które podszywają się pod oficjalne komunikaty bankowe. W ostatnich dniach pojawiły się e-maile z tytułem „SZCZEGÓŁY POTWIERDZENIA TRANSAKCJI”, które sugerują, że pochodzą od PKO Banku Polskiego. Jednakże, ważne jest zauważenie, że bank nigdy nie wysyłałby takich komunikatów zawierających załączniki w postaci plików: 

  • .pdf.gz  
  • .pdf.tar
Alert RCB przejdzie duże zmiany. Polacy będą dostawać więcej powiadomień Popularny sklep internetowy potwierdza. Doszło do wycieku danych klientów

Zachowaj ostrożność online

Aby uniknąć stania się ofiarą oszustw online, należy zachować szczególną ostrożność. Nie otwieraj załączników ani nie klikaj w linki w podejrzanych e-mailach, zwłaszcza tych, które sugerują pilne działania związane z Twoim kontem bankowym. Pamiętaj, że banki z reguły nie proszą o potwierdzenie transakcji za pomocą załączników w e-mailach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z bankiem za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji.

Przykład fałszywego maila:

Fałszywy_mail_10_kwietnia.png

Fot. pkobp.pl

ZOBACZ TAKŻE: Nowy atak na Facebooku. Można narazić na niebezpieczeństwo znajomych

Zabezpiecz swój komputer i dane

Aby chronić się przed atakami złośliwego oprogramowania, regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe i zainstaluj zaporę sieciową. Dodatkowo, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania plików z nieznanych źródeł. Pamiętaj, że dbanie o bezpieczeństwo swojego komputera to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa swoich danych i konta bankowego.