Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > WhatsApp zmienia regulamin. Brak zgody odetnie nas od aplikacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.04.2024 16:51

WhatsApp zmienia regulamin. Brak zgody odetnie nas od aplikacji

smartfon
Fot. Pexels/Torsten Dettlaff

Nadchodzą zmiany w komunikatorze WhatsApp. Odpowiadająca za jego rozwój korporacja Meta zmodyfikowała regulamin świadczenia usług oraz zmieniła minimalny wiek użytkowników. Brak zgody na nowy regulamin może nas pozbawić dostępu do aplikacji.

Nowy regulamin WhatsAppa

Rozwijająca komunikator WhatsApp Meta wprowadziła zmiany w regulaminie tak, aby dostosować WhatsAppa do europejskich regulacji. Mowa o akcie o rynku cyfrowym oraz akcie o usługach cyfrowych stawiających przed tzw. gatekeeperami, do których zalicza się Meta, szereg nowych obowiązków.

Zmiany w regulaminie świadczenia usług w przypadku WhatsAppa dotyczą zakresu dopuszczalnych w komunikatorze treści, szczegółów dotyczących implementacji w WhatsAppie obsługi wiadomości z zewnętrznych komunikatorów czy kwestii moderacji kanałów. WhatsApp w państwach UE będzie odtąd korzystał w przetwarzaniu danych z ram prawnych stanowionych przez EU-US Data Privacy Framework.

WhatsApp podwyższy także minimalny wiek uprawniający do korzystania z aplikacji - z 13. do 16. roku życia. Oczywiście całość nadal będzie polegać na deklaracji, WhatsApp nie ma zamiaru jakkolwiek egzekwować tego zapisu.

WhatsApp usuwa jedną z funkcji. Chodzi o zdjęcia

Zatwierdzenie zgody obowiązkowe

Regulamin wchodzi w życie już 11 kwietnia. Co ważne, zgodnie z wymaganiami europejskiego prawa, nie będzie już obowiązywał mechanizm domyślnej zgody. Dotąd wielokrotnie go stosowano, co kończyło się zgodą użytkowników wyłącznie przez brak sprzeciwu – po prostu automatycznie akceptowali nowe zasady, korzystając dalej z aplikacji.

Tym razem będzie inaczej. Do 11 kwietnia w aplikacjach WhatsApp na wszystkich platformach zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o wyrażenie zgody. Po tym będzie można dalej korzystać z komunikatora.

Konsekwencje braku zgody

Wbrew doniesieniom z wielu źródeł, nie należy oczekiwać, że nieudzielenie zgody będzie skutkować blokadą czy usunięciem całego konta użytkownika. Po prostu komunikat będzie wyświetlany do skutku, blokując dostęp do aplikacji. Nie ma jednak podstaw twierdzić, że Meta będzie usuwała całe konta. Dostęp do nich będzie można uzyskać bez problemu po wyrażeniu zgody na nowy regulamin.