Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wiadomo, który sprzęt w domu zużywa najwięcej prądu. Duże zaskoczenie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.11.2023 17:40

Wiadomo, który sprzęt w domu zużywa najwięcej prądu. Duże zaskoczenie

pralka
Fot. RDNE Stock Project / Pexels

Wysokie ceny energii oraz niskie temperatury zachęcają do szukania oszczędności. Miejsca na optymalizację często szukamy na oślep, nierzadko posługując się tokiem myślenia, w którym jeśli coś jest większe, to pobiega więcej energii. W praktyce bardzo często jest zupełnie inaczej.

Chybione typy Polaków

Przeprowadzone przez Wirtualną Polskę badania wykazały, że Polacy tylko częściowo zdają sobie sprawę z tego, które AGD zużywają najwięcej prądu. Przeprowadzona ankieta, w której wzięło udział ponad 100 tys. polskich internautów, wykazała, że jako najmniej energooszczędne wskazujemy najczęściej suszarki do prania czy zmywarki.

A jednak pozory mylą i urządzenia o dużych gabarytach, których użytkowanie wymaga dłuższego czasu, kiedy pobierana jest energia, nie przekładają się bezpośrednio na zwiększony pobór. Wiemy to za sprawą danych, jakimi podzieliła się spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Niewiele osób wie o tej ukrytej funkcji pralki. Pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze

Który sprzęt w domu zużywa najwięcej energii?

Według raportu opublikowanego przez PGNiG w przeciętnym gospodarstwie domowym najwięcej energii zużywa relatywnie niewielka i niepozorna płyta indukcyjna. Oczywiście należy pamiętać, że dane są uśrednione i w każdym domu wyniki mogą znacząco od średniej odbiegać, niemniej płyty indukcyjne zużywają na rok średnio 748,25 kWh, co kosztuje nas ok. 516 zł.

Warto zaznaczyć, że płyty indukcyjne zostawiają daleko w tyle pozostałe AGD. Na przykład piekarnik elektryczny, który plasuje się na drugim miejscu listy urządzeń zużywających najwięcej prądu, pobiera rocznie nieco ponad 496 kWh, za co płacimy około 343 zł. Podium zamykają lodówki zużywające rocznie ok. 270 kWh wartych 164,25 zł. W tym przypadku mowa jednak przecież o urządzeniu, które działa w zasadzie bez przerwy.

Elektronika względnie oszczędna

Zmywarka, którą jako czołówkę urządzeń pochłaniających najwięcej energii typowali badani w EkoTeście, plasuje się dopiero na 4. miejscu rankingu. Próżno szukać w nim suszarek do prania. Warto zwrócić uwagę, że relatywnie niewiele prądu zużywamy na ładowanie i zasilanie elektroniki użytkowej. Laptop zużywa w ciągu roku przeciętnie 138,7 kWH (94,90 zł), zaś ładowanie smartfonu kosztuje nas przy 2,48 kWh około 1,68 zł na rok.

Źródło: PGNiG, Wirtualna Polska