Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wiarygodne przecieki o nowych iPhone’ach. Wymiana podstawowych komponentów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.12.2023 22:06

Wiarygodne przecieki o nowych iPhone’ach. Wymiana podstawowych komponentów

iphone
Fot. Drew Coffman / Unsplash

Od wrześniowej premiery 15. serii smartfonów iPhone minęło najwidoczniej już na tyle dużo czasu, że pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące kolejnej generacji tych urządzeń. Z dobrego źródła wiadomo, że w przyszłym roku Apple ma zamiar postawić na rozwój asystentki Siri, także w aspekcie sprzętowym.

Apple nadrobi zaległości

Po zaprezentowaniu tegorocznej odsłony iPhone’ów Apple było krytykowane za wyjątkowo mało zmian w stosunku do iPhone’ów 14. Niech za dowód wystarczy to, że największą i najbardziej oklaskiwaną podczas premiery zmianą okazała się zmiana interfejsu ładowania z Lightning na USB-C. Apple zapewne i tak nigdy by jej nie dokonało, gdyby nie naciski władz Unii Europejskiej.

Mamy przecież za sobą rok, który za sprawą popularyzacji dostępu do dużych modeli języków i silników przetwarzania języka naturalnego przejdzie do historii jako przynajmniej zapowiadający przełom, a trudno powiedzieć, aby dało się to dostrzec w smartfonach Apple. Korporacja w swoich najlepszych produktach zasłynęła jednak nie tyle z pionierstwa i innowacyjności, lecz z wybitnej umiejętności dostarczania obu tych elementów z opóźnieniem, lecz w sposób niezwykle dopracowany.

iOS 17 już dostępny. Przedstawiamy najważniejsze nowości w nowym systemie Apple

Siri równie potężna jak ChatGPT

Zgodnie z tą tezą, Apple, które nie zdążyło z integracją z tzw. sztuczną inteligencją iPhone’ów 15, ma to nadrobić w nowej generacji. I zapewne znów pokaże, jak robić to w sposób optymalny w zakresie przynajmniej user experience. Potwierdzają to informacje, do których dotarł Ming Chi Kuo, jeden z najbardziej uznanych i wiarygodnych analityków, który od lat jest źródłem wartościowych przecieków na temat działalności Apple.

Kuo jest zdania, że właśnie integracja z zaawansowanym oprogramowaniem, do której przylgnęło już miano sztucznej inteligencji, będzie elementem, na który Apple położy szczególny nacisk w iPhone’ach 16 i ich oprogramowaniu. Nie należy jednak oczekiwać budowania funkcji od zera, ale kroku milowego w już dostępnym narzędziu – asystentce Siri. 

Nowe oprogramowanie, ale też sprzęt

O ile sami asystenci, jak Asystent Google, porzucona już przez Microsoft asystentka Cortana czy nawet Siri, nie wzbudzili takiego zainteresowania użytkowników, jak tego oczekiwano, to ma się to zmienić za sprawą integracji Siri z dużymi modelami językowymi i oprogramowaniem przetwarzającym język naturalny. Siri ma się stać równie potężna jak GPT czy Gemini.

Co ciekawe, za tym postanowieniem ma iść także znacząca aktualizacja komponentów sprzętowych iPhone’ów, a konkretniej mikrofonów, które zostaną zainstalowane w nowych urządzeniach. Tym razem mają one zostać opracowane przez firmy AAC i Goertek.

Znaczące wzrosty jakościowe mają wystąpić w zasadzie we wszystkich parametrach, co ma wpłynąć na większą skuteczność komunikacij z nową, potężniejszej Siri. O wzroście jakości niech świadczą informacje Kuo, według których koszt produkcji nowych mikrofonów dla iPhone’a 16 ma być nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku komponentów zastosowanych w bieżącej generacji.