Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Wiele zniżek i ulg dla emerytów. Potrzebny jeden dokument, wystarczy mieć telefon
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.12.2023 13:21

Wiele zniżek i ulg dla emerytów. Potrzebny jeden dokument, wystarczy mieć telefon

Emeryci na ławce w parku
Obraz beauty_of_nature z Pixabay

Emeryci chcący korzystać z przysługujących im ulg i benefitów od początku 2023 roku nie muszą składać żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy bowiem wykorzystać własny telefon, aby cieszyć się dostępnymi możliwościami.

Legitymacja dla emerytów

Każdy emeryt ma prawo złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie legitymacji emeryta-rencisty. Pozwala ona na korzystanie z wielu ulg, które są dostępne w całej Polsce.

Na początku roku zaszły jednak dość ważne zmiany w kontekście legitymacji. Jak podaje serwis fakt.pl, emeryci nie muszą już w ogóle składać wniosku do ZUS - oczywiście nadal pozostaje to możliwe, jednak mogą zachować swoje prawo do ulg w inny sposób.

Zmiany w popularnych bankomatach. Naciśniesz jeden przycisk i będziesz musiał płacić

Wystarczy jedna aplikacja

Wszystko jest możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Emeryci, którzy ściągną ją na swój telefon, mogą dodać do niej swoją legitymację emeryta-rencisty i zapomnieć o wersji fizycznej.

Różnic między wersją plastikową oraz wersją elektroniczną jest kilka. Pierwszą i podstawową jest sposób wydania - mLegitymacja jest generowana automatycznie w momencie rozpoczęcia pobierania przez daną osobę emerytury, podczas gdy wersja fizyczna dostępna jest jedynie na wniosek.

Ważne różnice

Inną ważną różnicą jest termin ważności, umieszczony na fizycznej wersji legitymacji. Stwarza to konieczność cyklicznego składania wniosków do ZUS o ponowne wydanie kolejnego egzemplarza.

Plusem zarówno dla emerytów dopiero rozpoczynających pobieranie emerytury, jak i dla osób posiadających emeryturę od dłuższego czasu, jest możliwość dodania mLegitymacji do aplikacji mObywatel w każdym momencie. Korzystanie z jednej wersji legitymacji nie powoduje również unieważnienia jej drugiej wersji - obie mogą być używane jednocześnie i uprawniają do tych samych przywilejów.

źródło: fakt.pl