Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wielkie porządki w Gmailu. Znikną miliony kont, to ostatnie dni na zabezpieczenie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.11.2023 12:58

Wielkie porządki w Gmailu. Znikną miliony kont, to ostatnie dni na zabezpieczenie

Gmail
Fot. Stock Catalog / Wikimedia na licencji CC BY 2.0 Deed

Gdy utrzymuje się największą usługę poczty elektronicznej na świecie, która w dodatku jest udostępniania bezpłatnie, oczywistością jest konieczność regularnego weryfikowania aktywności kont. Odpowiedzialność ta spoczywa dziś na Google. Korporacja zapowiedziała, że Gmaila czeka w najbliższym czasie bardzo duże sprzątanie.

Gmail ma niemal co piąty człowiek

Szacuje się, że z Gmaila korzysta dziś około 1,8 mln użytkowników. Nie sposób stwierdzić jednak, jak dużo kont używanych jest aktywnie w celach zgodnych z przeznaczeniem i regulaminem świadczenia tej usługi. Ze względu na ogólnodostępność i brak opłat za korzystanie z podstawowej wersji Gmaila, każdy może wykorzystać usługę Google w dowolnym celu. Także groźnym dla cyberbezpieczeństwa.

Osobną kwestię stanowi konieczność zapewnienia odpowiednio dużej i skalowanej infrastruktury. Zachęcanie użytkowników do archiwizacji, a nie usuwania maili, ma swoje kosztowne skutki – Gmail wymaga ogromnego zaplecza storage’owego, na którym przechowywane są maile setek milionów użytkowników. Dlatego Google już w grudniu uruchomi wielką akcję czyszczenia nieużywanych kont.

Świetna nowa funkcja w aplikacji Gmail na smartfonach. Skorzysta każdy

Zmiany podyktowane oszczędnościami i bezpieczeństwem

Nie mają się czego obawiać użytkownicy, którzy ze swoich kont Gmail korzystają regularnie. Według wcześniejszych zapowiedzi kasacją będą objęte tylko te konta, do których nie logowano się przynajmniej od dwóch lat. Usunięte zostaną wszystkie powiązane z nim dane – nie tylko maile, ale też pliki przechowywane w usługach chmurowych Google: Dysku, Dokumentach, Kalendarzu etc.

Google podjęło decyzję o usunięciu nieaktywnych kont nie tylko ze względu na potrzebę odciążenia infrastruktury. Nie mniej ważne są kwestię bezpieczeństwa. Silą rzeczy konta nieużywane od co najmniej dwóch lat nie mają wdrożonych nowych metod zabezpieczenia dostępu, jak choćby uwierzytelniania wieloskładnikowego. Stają się w ten sposób łatwym celem dla hakerów, którzy mogą wykorzystać konta do oszustw, kradzieży czy ataków DDoS.

Ostatnia szansa na odzyskanie danych

Może się jednak zdarzyć, że od dawien dawna zapomniane konto przechowuje wciąż cenne dla użytkowników informacje. Google zabezpieczyło się na ten wypadek – jeszcze przed rozpoczęciem akcji na alternatywne adresy wykorzystywane do odzyskiwania dostępu do kont Gmail trafią stosowne powiadomienia. Według wstępnych szacunków liczbę kont, które zostaną zlikwidowane już w grudniu, należy szacować w dziesiątkach milionów.