Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Wielomilionowa inwestycja Orlenu. Daniel Obajtek pęka z dumy
Paula Drechsler
Paula Drechsler 21.10.2023 21:16

Wielomilionowa inwestycja Orlenu. Daniel Obajtek pęka z dumy

Daniel Obajtek
East News/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Fundusz kapitałowy z Grupy Orlen ponownie zdecydował się zainwestować w nowe technologie. Tym razem chodzi o ulokowanie pieniędzy w polskim startupie, który specjalizuje się w kilku koncepcjach z branży tech. Łącznie Orlen ulokował już setki milionów w spółki technologiczne.

Widać wzrost zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami dla przemysłu

W ramach działalności Orlen VC, czyli należącego do Grupy ORLEN największego w Polsce korporacyjnego funduszu venture capital, poczyniona została kolejna inwestycja w rozwój firmy. Venture capital (kapitał wysokiego ryzyka) to forma inwestycji finansowych, w której przedsiębiorcy udzielają finansowania początkującym firmom lub startupom. Jest to często stosowana metoda rozwoju w branżach o wysokim potencjale wzrostu, takich jak technologia, biotechnologia czy internet. Inwestorzy VC zazwyczaj inwestują w przedsiębiorstwa w fazie rozwoju, gdzie ryzyko jest wyższe, ale potencjał zysków jest znaczący. W zamian za swoje inwestycje oczekują udziałów w spółce oraz wpływu na jej zarządzanie. Venture capital może pomóc młodym firmom w pozyskaniu niezbędnych środków na badania i rozwijanie produktów, ekspansję na rynek lub rozwijanie strategii marketingowej. To istotny czynnik napędzający innowacje i rozwój w wielu branżach, działający z korzyścią dla obu stron.

Teraz Orlen VC zdecydował się wesprzeć startup z Polski o nazwie CTHINGS.CO. Jest on już dziewiątą spółką w portfelu funduszu venture capital Orlenu, przekazano w komunikacie prasowym. W ciągu niespełna dwóch lat działalności Orlen VC zainwestował już łącznie ponad 200 mln zł w spółki technologiczne z całej Europy oraz w dwa zagraniczne fundusze inwestycyjne, wyjaśnia serwis inwestycje.pl. Z aktualnie włączonym do finansowania polskim startupem, Orlen realizuje projekty w zakładzie produkcyjnym w Płocku, przekazano w materiale grupy. 

- Wspieramy ten startup, ponieważ w Polsce i Europie obserwujemy wzrost zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami dla przemysłu, a polska spółka skutecznie odpowiada na te potrzeby i ma dobre perspektywy do dalszego wzrostu - podkreślił cytowany przez wnp.pl prezes Orlen VC Marek Garniewski.

Korzystanie z takich ładowarek może skończyć się fatalnie. RPO zwraca uwagę na jeden istotny problem InPost zapowiada problemy, trzeba się przygotować. Chodzi o Paczkomaty

Polski startup ma się czym pochwalić

Spółka CTHINGS.CO działa w kilku obszarach, wśród których wymieniono między innymi koncepcje dotyczące 5G, internetu rzeczy, edge computingu (przetwarzanie brzegowe, sposób przechowywania i przetwarzania danych) i rozwiązań chmurowych.

- Zależy nam na tym, żeby praca naszych zakładów była maksymalnie wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia. Dlatego odpowiadamy na światowe trendy i nieustannie wdrażamy innowacyjne technologie. Ważną rolę odgrywa w tym spółka Orlen VC, która konsekwentnie nawiązuje współpracę z firmami technologicznymi i poszukuje nowatorskich projektów. Rozwiązania bazujące na zastosowaniu sieci 5G, którą testowaliśmy już w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, pozwolą nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji procesów produkcyjnych - przytacza polskieradio24.pl słowa prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

20 milionów złotych dla CTHINGS.CO

Fundusze, jakie CTHINGS.CO pozyskał od Orlen VC, a także PKO VC, Freya Capital oraz Level2 Ventures, wynoszą sumarycznie 20 milionów złotych. Kapitał ten zostanie przeznaczony na dalszy międzynarodowy rozwój, w tym przyspieszenie ekspansji na nowe rynki, podano w komunikacie prasowym.

- Wspólnie realizujemy już pilotażowy projekt związany z systemem do monitorowania ścieków w rafinerii w Płocku, a także projekt "proof of concept" w zakresie testowania ekosystemu technologii sieci i usług 5G, uruchomionych za pośrednictwem naszego akceleratora innowacji Orlen Skylight - powiedział prezes Orlen VC Marek Garniewski.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zauważył również, że rozwiązania, w których specjalizuje się CTHINGS.CO mają wesprzeć Orlen w realizacji strategii spółki do 2030 roku, podało polskieradio24.pl. Chodzi o program digitalizacji koncernu. Jak przytacza wspomniane źródło, ocenia się, że w latach 2023-2030 światowy rynek zastosowania urządzeń typu IoT (internet rzeczy) będzie rósł w tempie blisko 60 proc. rocznie. Natomiast w samym 2026 r. ma osiągnąć wartość ok. 250 miliardów dolarów.