Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Windows wysyła użytkownikom dziwne komunikaty. Wiemy o co chodzi
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.05.2024 21:26

Windows wysyła użytkownikom dziwne komunikaty. Wiemy o co chodzi

Windows
Fot. Unsplash/Windows

Część użytkowników Windowsa otrzymuje powiadomienia, które sugerują, że komputer wymaga naprawy. Nie chodzi o żadne internetowe oszustwo, lecz o wskazówkę wyświetlaną przez natywne oprogramowanie. Na szczęście nie ma powodów do obaw - to tylko program Microsoftu wprowadza użytkowników w błąd.

PC Manager - komunikaty o naprawie

Jakiś czas temu Microsoft opublikował w sklepie z oprogramowaniem na Windowsa program PC Manager. Nie jest to nic nowego - aplikacja stanowi po prostu interfejs graficzny na już wcześniej dostępne w systemie narzędzia pozwalające utrzymywać komputer w dobre kondycji. Znajdziemy tam więc funkcję odśmiecania systemu, a w ostatnim czasie także wskazówki co do jego naprawy.

Problem w tym, że w ostatnim czasie PC Manger zaczął wyświetlać komunikatu o podjęciu koniecznych działań nawet na tych komputerach, z którymi wszystko jest w najlepszym porządku. Mimo to oprogramowanie Microsoftu diagnozuje problem, co może prowadzić do nieporozumień i podejmowania przez użytkowników zbędnych działań.

Jedno kliknięcie i przyśpieszysz komputer. Nowe narzędzie już dostępne

To tylko promocja Edge’a

W nowej sekcji PC Managera Microsoft zaczął wyświetlać ostrzeżenia dotyczące wymaganej naprawy z powodu zmiany domyślnych ustawień przeglądarki Edge. Oczywiście o żadnej realnej konieczności naprawy nie ma mowy, a Microsoft chce w ten sposób nakłonić nas do przywrócenia Edge’a do funkcji domyślnej przeglądarki systemu czy też do resetu jego konfiguracji.

To oczywiście nie pierwszy i z pewnością nie ostatni raz, kiedy Microsoft posuwa się bardzo daleko w promocji swojej przeglądarki. Teraz jednak znów przesuwa granicę - komunikat o naprawie może przyprawić mniej doświadczonych użytkowników Windowsa o niepotrzebne nerwy czy przerwać ich pracę. Zwłaszcza że PC Manager to popularny i przydatny program, który adresowany jest właśnie do mniej osób nietechnicznych.

Będzie tego więcej

Nie ma co liczyć na to, aby w przyszłości Microsoft zrezygnował z agresywnej promocji Edge’a - przeglądarka stopniowo uzyskuje coraz większą popularność, jednak tempo nie satysfakcjonuje Redmond. To skłania do podejmowania takich kroków, jak fałszywe ostrzeżenia o wymaganiu naprawy czy, jak to miało miejsce wcześniej, wyświetlaniu komunikatów o Edge’u, gdy rozpoznano, że użytkownik chce zainstalować Chrome’a.

Źródło: windowslatest.com