Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wyczekiwana rewolucja w systemie PESEL. Zmiany już od 1 czerwca
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.05.2024 22:04

Wyczekiwana rewolucja w systemie PESEL. Zmiany już od 1 czerwca

mobywatel
Fot. materiały własne

Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie obowiązku weryfikacji numeru PESEL pod kątem zastrzeżenia. Zobowiązane do tego banki, instytucje finansowe i inne podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzać informacje w ogólnopolskiej bazie, co ma ukrócić proceder posługiwania się fałszywą tożsamością.

“Prawdziwe” zastrzeżenie PESEL od 1 czerwca

Praktyczna możliwość zastrzeżenia numeru PESEL jest z nami już od końca zeszłego roku, niemniej to od podmiotów zobowiązanych zależało, czy dotychczas weryfikowały one np. wnioski kredytowe pod kątem zastrzeżenia. Dopiero od 1 czerwca br. wchodzi w życie obowiązek sprawdzania zastrzeżenia PESEL.

Dzięki zastrzeżeniu można znacząco ograniczyć skalę nadużyć wynikających choćby z wycieków czy kradzieży danych. Osoba, która zastrzeże PESEL, decyduje się na to, aby nikt (łącznie z nią samą) nie mógł się nim posługiwać podczas zawierania umów z bankami, operatorami komórkowymi czy umów notarialnych.

Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić

Bank Millenium gotowy na nowy obowiązek

Do wejścia w życie nowego obowiązku pozostało kilka dni, jednak gotowość procedur zgłosił już Bank Millenium. Klienci zostali poinformowani, że zapewnienie dostępu infrastruktury do rządowej bazy pociągnie za sobą konieczność aplikacji mobilnej. Jeśli klient zastrzeże PESEL, utraci część możliwości, np. złożenia wniosku o kredyt.

Bank deklaruje, że jest przygotowany na różne okoliczności wynikające z ograniczonej wiedzy klientów o skutkach zastrzeżenia. Dlatego w oddziałach banku będzie możliwość zalogowania się do mObywatela w przeglądarce, tak aby odblokować zastrzeżony PESEL na potrzeby dokonania danej operacji.

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie PESEL to kolejny filar ochrony danych i wielu ekspertów zaleca skorzystanie z tej możliwości. Zwłaszcza że zastrzeganie i doraźne odblokowywanie jest proste i szybkie. Można tego dokonać w aplikacji mObywatel, gdzie na ekranie głównym służy temu osobny moduł. Analogiczną funkcję odnajdziemy w przeglądarkowej wersji mObywatela.