Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.06.2024 20:15

Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku

wykres
fot. Pxhere

Według opublikowanego raportu Thales Imperva Bad Bot ruch generowany w sieci przez wszelkiego rodzaju boty osiągnął właśnie rekordowy wynik. Dane są wstrząsające, a fakty odbijają się negatywnie na wszystkich. Może poza tymi, którzy na botach zarabiają. 

Połowa internetu nie należy do ludzi

Według danych Thales Imperva Bad Bot niemal połowa całego ruchu w internecie generowana jest sztucznie przez boty. Konkretnie to aż 49,6 proc. Jak informują analitycy, to najwyższy wynik do 2013 roku. Co gorsza, aż 32 proc. ruchu w sieci generują tak zwane złe boty, czyli programy, których jedynym celem jest wykonywanie zadań szkodliwych dla zwykłych użytkowników internetu. Skupiają się na przykład na oszustwach, wyłudzeniach, wykradaniu wrażliwych danych czy śledzeniu.

Lato pod znakiem cyberataków. Bank ostrzega klientów

Niebezpieczny paradoks

Mimo, iż dostęp do internetu stale rośnie, paradoksalnie spada jednocześnie ruch generowany w nim przez ludzi. To pokazuje z jakimi wzrostami w aktywności botów mamy dziś do czynienia. Może to być szczególnie groźne w świecie, w którym poglądy ludzi kształtowane są głównie w sieci, a dezinformacja i fake newsy oraz propaganda płynąca z zewnętrznych ośrodków mają szczególne znaczenie w obecnej sytuacji na globie. 

Miliardy strat

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że zaobserwowane trendy mają negatywny wpływ na biznes. Tylko z powodu cyberataków firmy mają bowiem tracić nawet miliardy dolarów rocznie. Zwiększającej się ”populacji” botów sprzyja rozwój sztucznej inteligencji. Dostępne w sieci bezpłatne narzędzia pozwalają tworzyć wrogie oprogramowanie ludziom, dla których umiejętności było to dotąd poza zasięgiem. 

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem boty będą generowały w sieci większy ruch niż ludzie. Dla wielu firm, organizacji i instytucji będzie to ogromnym wyzwaniem z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Dla ludzi może się to okazać wyzwaniem w ogóle.