Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zaczęło się. Część kanałów cyfrowej telewizji naziemnej przestaje działać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.12.2023 13:55

Zaczęło się. Część kanałów cyfrowej telewizji naziemnej przestaje działać

telewizja
Fot. Erik Mclean / Unsplash

Rozpoczął się pierwszy etap migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Posiadacze nowszych telewizorów i dekoderów nie odczują większych zmian, ale w przypadku starszych urządzeń skończy się to utratą dostępu do części kanałów TVP.

Trzeci multipleks od dzisiaj na DVB-T2/HEVC

Już dziś rozpoczyna się wprowadzanie standardu DVB-T2/HEBC w województwach zachodniej części Polski. Zmiany obejmują województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Zmiana standardu będzie służyć podwyższeniu jakości odbieranych kanałów, ale tylko na kompatybilnych dekoderach i telewizorach. Dotyczy ona trzeciego multipleksu, który odbiera nawet 260 tys. gospodarstw domowych w całym kraju. Na MUX-3 dostępne są takie kanały, jak: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia

To może być koniec abonamentu RTV. Padła propozycja nowej opłaty audiowizualnej

Konieczne ponowne wyszukiwanie kanałów

W przypadku starszych urządzeń, które nie obsługują DVB-T2, rozpoczęta dziś migracja na nowy standard oznaczać będzie całkowitą utratę dostępu do wymienionych kanałów. Także posiadacze nowszych, kompatybilnych urządzeń mogą być zmuszeni do podjęcia działań, by nadal oglądać kanały publiczne w trzecim multipleksie.

Jeśli na urządzeniach DVB-T2 dostęp do kanałów został utracony, konieczne może być przeprowadzenie operacji automatycznego wyszukiwania kanałów. To powinno wystarczyć, aby telewizory i dekodery DVB-T2 automatycznie odnalazły kanały i zapisały je pod tymi samymi numerami, na jakich były dostępne wcześniej.

Co, jeśli sprzęt nie obsługuje nowego standardu?

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku urządzeń, które nie obsługują DVB-T2/HEVC. W ich przypadku nie ma możliwości wprowadzenia konfiguracji, która pozwoliłaby na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie. Konieczny jest zakup nowego dekodera lub wymiana telewizora.

Ceny dekoderów obsługujących nowy standard trzeciego multipleksu rozpoczynają się już od 60 zł. Taki zakup wystarczy, by nadal odbierać stacje telewizji polskiej. Warto wspomnieć, że jeden z producentów telewizorów, Samsung, przygotował promocję, dzięki której kompatybilny telewizor można nabyć w obniżonej cenie. W tym celu należy skontaktować się z infolinia Samsunga pod numerem 801 172 678.

Kolejne zmiany już za kilka dni

Jak wspomniano, dziś rozpoczyna się pierwszy z dwóch etapów migracji. Już w dniach 18-19 grudnia zmiany nastąpią także we wschodniej części Polski, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.