Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Zadzwonił pracownik banku i poprosił o tę rzecz? Natychmiast się rozłącz
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.05.2024 18:46

Zadzwonił pracownik banku i poprosił o tę rzecz? Natychmiast się rozłącz

telefon
Fot. Pixabay.com/katemangostar

Czy odebrałeś kiedyś telefon od osoby podającej się za pracownika banku? Zanim przekażesz jakiekolwiek informacje, zastanów się, czy nie masz do czynienia z oszustem. W dobie zaawansowanych technologii przestępcy potrafią podszywać się pod autentyczne numery infolinii banków, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze.

Rozpoznawanie oszustów

Kiedy odbierasz telefon od rzekomego pracownika banku, zawsze zachowaj ostrożność. Oszuści wykorzystują technikę zwaną spoofingiem telefonicznym, podszywając się pod autentyczne numery banków. Ich celem jest wzbudzenie w tobie strachu i manipulowanie rozmową tak, abyś poczuł się zobligowany do natychmiastowego działania. 

Zazwyczaj podają fałszywe informacje, że Twoje konto jest zagrożone – np. zablokowano ważną transakcję, ktoś wziął pożyczkę na Twoje dane lub wykonano duży przelew. W takiej sytuacji łatwo wpaść w panikę i bez namysłu wykonywać ich polecenia, co niestety prowadzić może do utraty pieniędzy. Pamiętaj, że po otrzymaniu jednej konkretnej prośby masz pewność, że rozmawiasz z oszustem.

Masz tę aplikację na swoim telefonie? Lepiej szybko ją usuń, możesz stracić pieniądze

Pracownik banku nigdy cię o to nie zapyta

Oszuści często proszą o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, przekazanie kodów weryfikacyjnych z SMS-ów lub instalację aplikacji do zdalnego dostępu, takich jak AnyDesk czy TeamViewer. Takie prośby to coś, czego od prawdziwego pracownika banku nigdy nie usłyszymy.

Jeżeli rozmówca sugeruje przekazanie danych lub konieczność instalacji dodatkowego oprogramowania, niemal na pewno masz do czynienia z oszustem. Najlepiej w takiej sytuacji natychmiast przerwać rozmowę i samodzielnie zadzwonić do banku, aby zweryfikować zagrożenie.

Jak się chronić?

Najważniejsza zasada to ignorowanie podejrzanych wezwań do działania i szybkie zakończenie rozmowy. Następnie, korzystając z własnego telefonu, skontaktuj się z bankiem, aby potwierdzić, czy rzeczywiście istnieje jakieś zagrożenie. Dzwoniący mogą podszywać się pod numer infolinii, co jest technicznie wykonalne, ale weryfikacja połączenia poprzez niezależne nawiązanie kontaktu z bankiem to najpewniejsza metoda. 

Wkrótce spoofing telefoniczny zostanie znacznie ograniczony dzięki wdrożeniu wspólnej bazy numerów infolinii, z których banki nie będą mogły dzwonić do prywatnych osób. To jeden z elementów ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która również obejmuje tworzenie wzorców fałszywych SMS-ów zgłaszanych przez obywateli na numer 8080 do CERT Polska.