Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zakup tytoniu przez internet. Czy to zgodne z prawem?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 14:15

Zakup tytoniu przez internet. Czy to zgodne z prawem?

kurier
fot. RoseBox رز باکس/Unsplash

W Sieci dostępne są towary objęte akcyzą, jednak wokół ich zakupu online panują wątpliwości prawne. Co prawda można na tym zaoszczędzić, jednak niewykluczone są także nieprzyjemności prawne.

Zakup tytoniu w Sieci

Jest wiele powodów, dla których kupowanie tytoń w internecie może być opłacalne. Można zaoszczędzić za sprawą promocji, różne wielkości opakowań oraz przede wszystkim ogromny wybór i różnorodność dostępnych produktów – to wszystko może zachęcać, by tytoń kupować właśnie w Sieci.

Serwis bezprawnik.pl przeanalizował to, jak polskie prawo reguluje możliwość zakupu objętego akcyzą tytoniu przez internet. Mogłoby się wydawać, że skoro zakup jest w pełni opodatkowany i uiszczona została akcyza, to takie zakupy nie budzą wątpliwości prawnych. Niesłusznie.

CERT Polska ostrzega. Oszuści podszywają się pod policjantów

Co stanowi prawo?

Bezprawnik wskazał regulacje, na podstawie których zakup tytoniu przez internet może skończyć się konsekwencjami prawnymi w postaci nałożenia grzywny. Stanowi tak artykuł 65 § 2b Kodeksu karno-skarbowego:

Kto podejmuje czynności zmierzające bezpośrednio do nabycia wyrobów akcyzowych, o których na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że stanowią one przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63-64, art. 69 § 1 lub 3, art. 69a, art. 73 lub art. 73a, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.

Ponadto przy mniejszych zakupach tytoniu grzywna może zostać na nas nałożona z artykułu 65 § 2b Kodeksu karno-skarbowego:

Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1–2b.

Czy zatem po zakupie tytoniu możemy być pewni kontaktu ze strony urzędu celno-skarbowego? Niekoniecznie.

Okoliczności łagodzące

Często odstępuje się od nałożenia kary grzywny na nabywców tytoniu przez internet ze względu na niską szkodliwość czynu. Ponadto jako okoliczność łagodzącą może zostać zakup takiej ilości tytoniu, która wskazuje na jego zakup na własne potrzeby. Im większa jego ilość, tym większe ryzyko, że możemy zostać ukarani za paserstwo.

Źródło: bezprawnik.pl