Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Uwaga na aktualizację Windowsa. Pojawiły się poważne problemy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.02.2024 20:16

Uwaga na aktualizację Windowsa. Pojawiły się poważne problemy

Windows
Fot. Windows 11/Unsplash

Sposób działania Windows Update jest daleki od ideału. Konieczność częstego ponownego uruchamiania komputera, błędy powodowane przez aktualizacje to codzienność użytkowników Windowsa. W przypadku lutowego biuletynu bezpieczeństwa mowa jednak o nowym rodzaju niepowodzenia.

Problemy z lutową aktualizacją Windowsa 11

Jak donosi „The Register”, liczni użytkownicy zgłaszają problem uniemożliwiający poprawną instalację lutowej aktualizacji. Problem dotyczy paczki KB5034765 i wyłącznie Windowsa 11. Tym razem nie ma jednak problemów z błędami wywołanymi przez aktualizację, gdyż tej zwyczajnie nie da się zainstalować.

Część użytkowników zgłasza, że podczas instalacji, najczęściej w okolicach 96 proc. instalacji dochodzi do błędu uniemożliwiającego aktualizację systemu operacyjnego. Nie pomagają restarty i ponowne próby.

Microsoft już pracuje nad poprawkami

Dobre wieści są takie, że nie doszło jak dotąd do sytuacji, w której błąd aktualizacji powodowałby jakieś poważniejsze problemy. Po niepowodzeniu instalacji na 96 proc. system jest przywracany do stanu sprzed zlecenia aktualizacji w Windows Update.

Problem dotyczy zarówno Windowsa 11 w wersji 23H2, jak i starszej – 22H2. Microsoft potwierdził już w komunikacie, że awaria występuje oraz zadeklarował, że trwają intensywne prace nad jego rozwiązaniem. Nie są znane dokładne powody tak nietypowej jak na Windows Update usterki, niemniej producent systemu podzielił się już tymczasowym rozwiązaniem, dzięki któremu lutowe biuletyny można zainstalować jeszcze przed tym, jak Microsoft rozwiąże problem.

Tymczasowe rozwiązanie

Tymczasowe rozwiązanie jest oczywiście zalecane tylko zaawansowanym użytkownikom i może być stosowane wyłącznie na własną odpowiedzialność. W przypadku części użytkowników błąd został wyeliminowany po usunięciu z lokalizacji C:\$WinREAgent mieszczącego się tam ukrytego folderu, a następnie restart systemu i ponowna próba instalacji.