Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Zatrważające statystyki NASK. Oszuści nie mają litości, wielu seniorów straciło pieniądze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.12.2023 17:56

Zatrważające statystyki NASK. Oszuści nie mają litości, wielu seniorów straciło pieniądze

senior
Fot. Unsplash / Sweet Life

Dzięki podsumowaniu sporządzonym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK znamy już skalę oszustw i cyberprzestępstw, jaką odnotowano w 2022 roku. Porażać może nie tylko liczba ofiar, ale też kwoty, które udało się ukraść napastnikom.

Okradzionych 3,5 tys. seniorów

NASK rok 2023 żegna uruchomieniem kampanii „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior” organizowaną wspólnie z  Centralnym Biurem Zwalczania Cybeprzestępczości i Warszawskim Instytutem Bankowości. Analiza działań oszustów pozwala bowiem na diagnozę, że na próby oszustw szczególnie podatni są najstarsi internauci.

Potwierdzają to liczby. Wyłącznie metodą „na wnuczka” i „na urzędnika” oszustom udało się skraść 141 mln złotych. Ofiarami były szczególnie często osoby powyżej 65 roku życia – w 2022 r. okradziono aż 3,5 tys. z nich. Jak przyczyny wskazuje się brak odpowiednich kampanii edukacyjnych – 34,5 proc. osób w wieku 60-74 lat nigdy nie korzystało internetu, co nie oznacza, że są odporni na internetowe oszustwa – kradzieży danych można dokonać np. podczas rozmowy telefonicznej.

Cyberbezpieczny Senior

Szczególnie często atakujący wykorzystywali phishing i podszywanie się pod zaufane podmioty (także z użyciem spoofingu). Częstym środkiem są także rozmowy telefoniczne z podszywającymi się pod osoby, które starsze ofiary ataku darzą zaufaniem, na czele z członkami rodziny. Potrzebę informowania o bieżących cybergzagrożeniach wskazuje Beata Frankiewicz z działającego przy NASK działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa:

Seniorzy bardzo potrzebują takich spotkań, zwłaszcza tych stacjonarnych. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą zadawać pytania oraz dzielić się swoimi obawami dotyczącymi przestępstw internetowych. Przestrzeni, w której wiedza ekspercka jest na wyciągnięcie ręki, a prowadzący rozumieją ich potrzeby i potrafią wytłumaczyć trudne zagadnienia w maksymalnie przystępny sposób.

NASK wraz z partnerami zapowiedział podjęcie działań, które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby kradzieży danych i pieniędzy osób starszych. W tym celu opracowano artykuły i infografiki dotyczące najpowszechniejszych scenariuszy cyberataków. NASK zachęca do ich pobierania i przekazywania seniorom. Całość materiałów w wersjach przeznaczonych do wydruku jest dostępna na stronach instytutu

Przed atakiem nie ochroni brak komputera

Według danych NASK najczęściej przeszkodą w bezpiecznym korzystaniu z internetu są dla seniorów brak takiej potrzeby – taką odpowiedź wskazuje 24,7 proc. seniorów. Druga najczęściej udzielania odpowiedź to brak odpowiednich umiejętności (23,1 proc.). Niestety cyberzagrożenia czyhają na seniorów także w świecie niewirtualnym, a kradzieży „na wnuczka” można z powodzeniem dokonywać bez kontaktu seniora z internetem.